30 Aralık 2011 Cuma

Hipokrat Yemini

12. yüzyıl Bizans yazmasında haç şeklinde düzenlenmiş yemin metni.

Hipokrat yemini, Hekimlerin mesleğe başlarken ettikleri sembolik yemindir.

Adını, eski yunan bilgini Hippokrates'dan almıştır. Yeminin sözleri ülkeden ülkeye farklılıklar gösterir.

Hipokrates, Tıbbın özellik gerektiren bir sanat olduğunu düşünerek, hekimlik yemini sözlerini gelecek nesil hekimlere miras olarak bırakmıştır.

Orjinal Hipokrat Yemininin Türkçe diline çevirilmiş hali şöyledir;

Hekim Apollon Aesculapions, Hygia Panacea ve bütün Tanrı ve Tanrıçalar adına. And içerim, onları tanık ve şahit tutarım ki, bu andımı ve verdiğim sözü gücüm kuvvetim yettiği kadar yerine getireceğim. Bu sanatta hocamı, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım. Paraya ihtiyacı olursa kesemi onunla bölüşeceğim. Öğrenmek istedikleri takdirde onun çocuklarına bu sanatı bir ücret veya senet almaksızın öğreteceğim. Reçetelerin örneklerini, ağızdan bilgileri şifahi bilgileri ve başka dersleri evlatlarıma, hocamın çocuklarına ve hekim andı içenlere öğreteceğim. Bunlardan başka bir kimseye öğretmeyeceğim. Gücüm yettiği kadar tedavimi hiçbir vakit kötülük için değil yardım için kullanacağım. Benden zehir isteyene onu vermeyeceğim gibi, böyle bir hareket tarzını bile tavsiye etmeyeceğim. Bunun gibi bir gebe kadına çocuk düşürmesi için ilaç vermeyeceğim. Fakat hayatımı, sanatımı tertemiz bir şekilde kullanacağım. Bıçağımı mesanesinde taş olan muzdariplerde bile kullanmayacağım. Bunun için yerimi ehline terkedeceğim. Hangi eve girersem gireyim, hastaya yardım için gireceğim. Kasıtlı olan bütün kötülüklerden kaçınacağım. İster hür ister köle olsun erkek ve kadınların vücudunu kötüye kullanmaktan mazarattan sakınacağım. Gerek sanatımın icrası sırasında, gerek sanatımın dışında insanlarla münasebette iken etrafımda olup bitenleri, görüp işittiklerimi bir sır olarak saklayacağım ve kimseye açmayacağım.

Türkiye'de ise, Hekimlerin Hipokrat Yemini şu şekildedir;


Tıp fakültesinden aldığım bu diplomanın bana kazandırdığı hak ve yetkileri kötüye kullanmayacağıma hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma insan hayatına mutlak surette saygı göstereceğime ve bilgilerimi insanlık aleyhine kullanmayacağım,a mesleğim dolayısıyla öğrendiğim sırları saklayacağıma, hocalarıma ve meslektaşlarıma saygı göstereceğime din, milliyet, cinsiyet, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime mesleğimi dürüstlükle ve onurla yapacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin ederim."


Hipokrat Yemini, Hipokrat Yemini Nedir?, Hipokrat Kimdir?, Hipokrat Nedir?, Hipokrat Yemini Orjinali, Hipokrat Yemini Sözleri, Hipokrat Yemini Neden Edilir?, Hipokrat Yemini Türkçe

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver