30 Kasım 2011 Çarşamba

Soba Ve Şofben Zehirlenmelerinde İlk Müdahale Nasıl Olmalı?Soba ve Şofben zehirlenmeleri,  ülkemizde özellikle kış aylarında rastlanan ve ne yazık ki ölümle sonuçlanan zehirlenmelerdir.

Çocuklar, yaşlılar, hamile bayanlardaki fetüsler,  soba ve şofbenden yayılan karbondioksit gazına daha duyarlıdırlar ve çabuk zehirlenirler.

Soba ve şofben zehirlenmelerinde ilk müdahale hemen yapılıp, zehirlenen insanlar bulunduğu ortamdan hemen uzaklaştırılmalıdır. İlk yardım müdahalesinde bulunan kişilerde hastayı kurtarırken zehirli alana maske ile girmelidirler. Zehirin yayıldığı alan hemen havalandırılmalıdır.

Oksijen tedavisi uygulanmalı ve oksijen maskeleri ile Normobarik oksijen tedavisi ilk aşamada yapılabilir. bazı parametreler incelendikten sonra yüksek basınçlı oksijen tedavisi de uygulanmalıdır.

Eğer hastada mide bulantısı ve kusma olmuşsa, hastanın yüzü ve ağzı temizlendikten sonra yapay solunum ile müdahale yapılabilir. Ortamda çok az karbonmonoksit bile bulunsa kanda solunum yolu ile karbonmonoksi hemoglamin oluşturur ve dokulara oksijen taşınmasını azaltarak , zehirlenmeye neden olur.


O halde canlandırma yapalım, bir odanın kapısını açtınız, sobadan zehirlenmiş biri yerde yatıyor. Ne yapacaksınız?

Zehirlenen kişiyi hemen oksijenli başka bir odaya taşıyın, zehirin yayıldığı odayı hemen havalandırın. Acil bir servisin gelemeyeceği kadar uzak bir yerde iseniz, ilk aşamada yapay solunum uygulayın. Zehirden dolayı baygın hale gelenlere kesinlikle bilmediğiniz bir tekniği uygulamayın, yüzüne su serme gibi. Hastanın durumunu ağırlaştırabilirsiniz.

Herkesin Bilmesi Gerekenler 'den. Bilginiz olsun diye paylaştım ama inşallah bu bilgiye ihtiyacınız olmaz..


Soba Ve Şofben Zehirlenmelerinde İlk Müdahale Nasıl Olmalı?, Doğalgaz Zehirlenmelerinin Belirtileri Nelerdir?, Doğalgaz Zehirlenmelerinde İlk Müdahale Nasıl Olmalı?,

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver