10 Kasım 2011 Perşembe

Shazili Hazır Türk KahvesiKahve çekirdeğinin yetiştiği bilinen ilk yer Habeşistan'dır.

Kahve çekirdeğinin öğütülmesi ile elde edilen türk kahvesi 14. yüzyılda arap kahvesi olarak keşfedilmiştir.
Kahve ağacı, dikildikten 3 yıl sonra meyve vermeye başlayan ve 30-40 yıl boyunca aralıksız olarak meyve vermeye devam eden bir ağaç türüdür. Çalı formunda olduğu için budandıkça çoğalım gösterir. Dünyada en çok kahve üretimi Brezilya'da yapılıyor, takiben Kolombiya ve Vietnam'da da kahve üretimi üst sınırlardadır.

Kahve yoğun nem ve sıcaklık isteyen bir ağaç türü olduğu için türkiye'de yetiştiriciliği yapılamıyor. Kültür bitkisi olarak yetiştiren kurumsal ve benim gibi bireysel saksı üreticileri olsa da kahve ticari ürün olarak türkiye'de kendisine bir yer edinememiştir.

KAHVE,  KIZ İSTEME MERASİMLERİNİN BİR SÜJESİDİR.

Shazili Hazır Türk Kahvesi, tek kullanımlık poşet şeklinde satılan tembellere göre bol köpüklü bir kahve. Kahve diyorum çünkü tadı her ne kadar türk kahvesine benzese de kömürde pişen türk kahvesinin tadını hazır kahveden alamıyorsunuz. Shazilin poşet türk kahvesini fincana koyduktan sonra sıcak su ekleyip karıştırdığınız zaman bol köpüklü bir kahve elde edebilirsiniz, kahveyi köpüklü yapamayanlar için güzel, benim gibi 'orijinallikleri' sevenler için sadece 'denenilmesi gerekenler'den..

(Arada Feast'in de reklamını yapıyorum, gönderdiği tepsilerin kullanımı çok rahat, teşekkürler Feast! )

Shazili Hazır Türk Kahvesi, Shazili Yorum, Feast Tepsileri

1 yorum:

♥мұ»p»r«i»n«č»є«ss dedi ki...

ooo kahve keyfi hiç dayanamam, Geliyorum :)) ocak ve cezve bulunmayan iş yerleri için yada tembeller için (şekil a ben )çok pratik canım...Bakır cezvedeki kadar nefis olmasada başarılı bence...Geçenlerde bloğumda bende bahsetmiştim bu kahveden, Afiyet şeker olsun canım cekti bende yapıp içeyim bari :) (bloğuma beklerim) sevgiler ;)

muhasebe programları - indir - ilan ver