28 Kasım 2011 Pazartesi

Ses Kısıklığı


Bir kaç gündür -klima yüzünden- uykularımı bölen öksürük ile beraber ses kısıklığı yaşıyorum. Doktorum, klimadan uzak durmam gerektiğimi, buharla odamı ara sıra nemlendirmem gerektiğini, çok gürültülü ortamlarda bağırarak konuşmamam gerektiğini söyledi. Arada da 'kadife sesine ne oldu' diye de laf sokuşturdu..

Sigara ve alkol zaten kullanmıyorum. Sigara ve alkol kullananlarda ses kısılmaları daha çok oluyormuş.

Dolu bir mide ile uyumak ses tellerini tahriş ediyor.
Sigara, uyku saatlerine yakın alkol alımı, baharatlı yiyecekler, geç saatlerde yemek yemek, tok karna egzersiz yapmak, asitli içecekler ve çikolata ses tellerinin düşmanı.

Ses kısıklığı akciğer hastalığına bağlı olarak ortaya çıkabilir, en yaygın olarak görülen ses kısıtlarının başında;

-larenjit
-nodül
-polip geliyor.

Bunların dışında ses tellerinin içerisinde kistler olabilir. Reflü, yani mide asidinin yukarı kaçarak, ses tellerinin arka tarafını şişirmesi de ses kısıklığına neden oluyor.

Isıtma sisteminizde klima kullanıyorsanız, ortam kurulaşacağından sık sık boğazınızı ılık su içerek, yumuşatmanız gerekiyor, ses kısıklığı yaşamamak için basit yöntem olarak aklınızda bulunsun..


Önemli Bilgi; Ses kısıklığında,  bitkisel çayları ve ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktora gidiniz.

Ses Kısıklığı, Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?, Ses Kısıklığı İçin, Ses Kısıklığı Tedavisi, Ses Kısıklığının Nedenleri, Klima Ses Kısıklığına Neden Olur mu?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver