15 Kasım 2011 Salı

Karınca İlacıEskiden,  evin önündeki karınca yuvalarına kırıntı gıdalar ve toz şeker bırakırdım. Bir bahçeye sahip olduğumdan beri karıncalar ile düşman olduk. Diğer bahçe böcekleri gibi tohum ekimi döneminde tohumları, yapraklanma dönemlerinde ise sebze ve meyvelerin yapraklarını ve meyvelerini yemeye başladılar.Ziraatçi bir arkadaşım karıncalardan kurtulmak için 'neguvon' toz ilacı tavsiye etti, diğer ilaçlara göre kimyasal olarak biraz daha zararsız. Karıncaların gezdikleri yerlere dökmeniz gerekiyor. İlacı aldım ama karıncaların gezdikleri yerlere ve yuvalarına dökmeye kıyamadım, zaten yuva kurdukları yer, serçelerin ve güvercinlerin sürekli su içtikleri birikintinin yanında. Kapı girişlerindeki karınca yuvaları yine kuşların su içtikleri yerlere yakın. Biraz düşündüm taşındım, sonra 'ya kuşların suyuna karışırsa?' diye üzüldüm. Karıncalar bahçemi yesin bitirsin, zaten kış geldi artık ortalara çıkmazlar, yaz mevsimine de Allah kerim diyerek karınca ilacını çöpe salladım..

Sonra eski yöntemim olan, tarçın ile karıncaları kaçırmayı uyguladım. Bahçede görünen karınca yuvalarının yakınlarına tarçın döktüm, bir daha karıncalar görünmediler. Yaşayan canlıları yok etmek yerine, daha insancıl ve doğanın dengesini bozmayacak çözümlere ihtiyacımız var sanırım..

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Bir karınca kendi ağırlığının 10 katı ağırlığı kaldırabilir.


Ve ayrıca karıncalar insanlar gibi ordu kurup kendi kolonilerini korurlar. Bazen de koloniler arasında insanlar gibi savaşırlar.


Karıncalar yemek bulmak için öncü karınca yollarlar. Bu karıncalar yemek ararken koku molekülleri bırakırlar. Bunun sebebi, yemeklerin bulunduğu rotayı kaybetmek istememeleridir. Öncü karıncalar yuvaya gidip diğer karıncaları haberdar ederler. Onlar da koku moleküllerini izleyerek yemeği bulurlar.

  Karınca İlacı, Neguvon Karınca İlacı, Neguvon 75 Nasıl Kullanılır?, Karıncalardan Nasıl Kurtulma, Karıncalardan Nasıl Kurtulurum?, Karıncalardan Nasıl Kurtulabilirim?, Karıncalardan Nasıl Kurtulabiliriz?

2 yorum:

Funny Me dedi ki...

tarçını duymamıştım bunu anneme söylemem lazım en son annem bebek pudrası kullanarak karıncaları evden uzaklaştırmıştı. bebek pudrası da işe yarayan bir yöntem

Ecehan dedi ki...

Sevgili Neşe,
Yaşlı bir komşum, evdeki organik atıklarını bahçeye kazdığı küçük bir çukura bırakırdı. (Her türlü bitki, sebze artığı vs) Karıncalar beslenme ihtiyaçlarını buradan karşılıyor ve ekili ürünlere zarar vermiyor böylece. Ayrıca bu atıklar kuruduğu zaman da çok güzel kompost gübre haline gelir ve doğal gübre olarak ekinlerinizde kullanabilirsiniz.(oh be sonunda mesleğimle ilgili bir yorum bilem yaptım :-)
selam ve sevgiler

muhasebe programları - indir - ilan ver