25 Kasım 2011 Cuma

Göz Kusurları Nelerdir? - Hipermetrop - MiyopGöz, başlıca gözakı (sert tabaka), kornea ( saydam tabaka), ve retinadan ( ağ tabaka) meydana gelir.

Bazı gözler uzaktaki cisimleri yakındakilere göre daha net göremezler, bazı gözler ise bunun tam tersi yakındaki cisimleri göremedikleri halde uzaktaki cisimleri net olarak görebilirler.

Gençlerde en yakın net görme noktası yaklaşık olarak 17 cm'dir. Sağlıklı bir gözün uyum aralığı 17 cm'den sonsuza kadar uzanır.

En sık görülen görme kusurları:
Hipermetropluk, miyopluk, astigmatlık ve perisbiyopluktur.Hipermetropluk

Hipermetropi, bir kırma kusurudur. Bu kırma kusurunda kişi uzağı daha iyi gördüğünü ancak yakını hiç göremediğini söyler, halk arasında da bu göz kusuru 'uzağı iyi gören yakını hiç göremeyen' olarak tanımlanır fakat bu yanlıştır. Kuvvetli bir hipermetrop uzağı da yakını da göremez. Ama küçük bir hipermetropisi varsa o zaman uzağı yakına göre daha iyi görebilir.

Hipermetropi çocuklarda daha fazla gelişim rastlanan bir göz kusurudur. Yaşla birlikte biraz azalır, çünkü vücut büyüdükçe göz de büyür. 40 yaş civarında ortaya çıkan göz kusuru halk arasında hipermetropi olarak tanımlansa da bu tanım yanlıştır, çünkü bu göz kusuru hipermetropi değil, perisbiyop'dur.

Gözün hipermetrop olmasının en sık görülen  nedeni, gözün doğuştan biraz daha kısa olmasıdır.
Bazı insanların gözü ya doğuştan kısadır ya da kırma gücü azdır, bu gözler hipermetrop olurlar. Hipermetroplarda, gözün korneasından geçen ışınlar normalde tam arkada retinada odaklanması gerekirken daha gerisine odaklanır, bu nedenle görüntü flu olduğundan o kişi net göremez, hipermetroplardaki durum böyledir.

Hipermetropinin ilerlemesi hiç durmaz, ama 25 yaşından sonra 30 yaşlarına doğru değişen hipermetropi gizli hipermetropidir.

Kırma kusurlarının en yaygın tedavisi gözlük kullanılmasıdır. Hipermetrop gözler için, lazer tedavi yöntemi uygulansa da hipermetropinin reaktif cerrahisi miyopi kadar başarı gösterememiştir.Miyopluk

Miyopi, bende de olan bir  kırma kusuru. Sanırım bu konuda biraz daha bilgi sahibiyim, okuduğum kitapların da yardımı ile kendi bildiklerimi de anlatabilirim.

Miyopi' de;  kişi yakını çok net görür ama uzağı göremez,  ya gözün uzunluğu fazladır ya da kırma gücü fazladır.

Gözün uzunluğunun arttığı miyopilerde  gözler biraz daha iridir, gözün kısa olduğu miyopilerde gözler biraz daha küçüktür.

Halk arasında belirtildiği gibi televizyonu yakından izlemek, yakından kitap okumak miyopiye neden olmaz ve arttırmaz. Yapılan araştırmalarda kitap okumayan, az gelişmiş ülkelerde gözlük takma oranları, çok gelişmiş, kitapların çok okunduğu ülkelere oranla düşük olduğu istatistiklerde yer almaktadır. Gözlük gelişmiş ülkelerde daha çok takılıyor, ama uzmanlara göre çok kitap okudukları için değil.. Bilimsel olarak ispatlanmamış olmasına rağmen çok kitap okuyan insanlarda miyopinin ilerlediği de gözlemlenmiştir.

Işık açıkken uyumak miyopi riskini arttırmaz, ama karanlıkta uyumak gözler için faydalıdır. Çünkü karanlıkta uyurken insan bedeni melatonin hormonu salgılar, bu salgı uyurken salgılanır ve insan bedeni dinlenir.

Ailede miyop kişiler varsa genetik geçişten dolayı çocuklarda da görülebilir, çok nadir olarak aile de hiç miyop olmadığı halde  çocukta miyopi görülebilir.

Miyop gözde,  ışınlar retinanın önüne fokuslanır,  oysa net görmemiz için retinanın tam üstüne düşmesi gerekmektedir.

Gözlük veya lens kullanarak miyop sorunundan geçici olarak kurtulabiliriz. Göz ya da lens kullanımı miyopiyi durdurmaz.

Göz aynı anda hem hipermetrop hem miyop olabilir. Ama bir göz ya hipermetroptur ya da miyop, aynı göz hem miyop hem hipermetrop olamaz.

Erken başlamış miyoplar 20'li yaşlarda genel olarak durur. Bazı durumlarda ise, 28'li yaşlara kadar devam eder. Miyopide lazer ameliyatı yaptırmayı düşünürseniz, kırma kusurunun durmasını beklemeniz gerekir. Devam eden miyopilerde yapılan ameliyatlardan sonra 0 olan göz,  miyopi büyümeye devam ederse 1 yıl sonra -0.75 miyop kırma kusurunuz olur.


Yarın ki konular : Astigmatlık ve Perisbiyopluk.

Göz Kusurları Nelerdir? - Hipermetrop - Miyop, Göz Kusurları Nelerdir?, Göz Kusurları Ve Tedavisi, Göz Kusurları Ve Hastalıkları, Hipermetrop, Hipermetrop Nedir?, Yakından Televizyon Seyretmek Gözleri Bozar Mı?, Çok Kitap Okumak Gözleri Bozar mı?, Işıkta Uyumak Gözleri Bozar mı?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver