24 Ekim 2011 Pazartesi

Van Depremi1999 Gölcük depreminden sonra yaşanan büyük depremlerden biri olan Van depremi ile de gördük ki Türkiye de deprem konusunda çok büyük eksikliklerimiz var. Yapılarımız sağlam değil, afet koordinasyon merkezleri merkezi bir çalışma sistemine odaklı çalışmıyor. Canlı yayında bir programa bağlanan deprem bölgesindeki bir hemşire morgda vefat edenlerin üst üste yerleştirildiğini, üzerlerine basmadan geçebilmek için büyük çaba sarfettiklerini bile söyledi.

Afet sonrası bölgenin acil ihtiyacı olabilecek gıda ürünleri, hijyenik ürünler, bebek bezleri türü yardım ürünlerini kargo merkezleri ücretsiz olarak taşıyacaklarını açıkladılar. Bizler de insanlık görevimizi yaparak bir miktar gıda ve hijyenik ürünleri alarak ücretsiz kargo imkanı sayesinde gönderim yaptık. Dilerseniz bu tür yolla acil ihtiyaçlar olan battaniye, gıda, kışlık bebek giyisileri, bebek maması, çadır, kışlık giyileri ücretsiz kargo aracılığı ile ihtiyacı olacak insanlara ulaştırabilirsiniz.Kızılay'ın bölgede dağıtmaya çalıştığı çadırları kapma esnasında kargaşa yaşanıyor. Koordinasyon yok, çadırları hazırlayıp halkı yerleştirmek yerine 'çadır dağıtma' yolu ile izdihama neden oluyorlar.


Deprem bölgesinde dikkatimizi çeken bir baba vardı, eşim ve dört aylık bebeğim enkaz altında diye haykırıyordu. Maalesef enkaz altından eşi ve bebeği sağ olarak kurtarılamadı..

Öte yandan sosyal medyada yaşanan bu afeti farklı düşmanlıklara çekmek isteyen insanların acımasız yorumlarını görmek çok şaşırtıcıydı. İnsan diyorum ama insanlıkların ve vijdanlarından şüphe ediyorum.. Hepimiz insanız ve ne zaman kimin başına ne gelir bunu asla bilemeyiz.. Irk ayrımı yapanlar,  halkı bölmeye çalışanlar bunu unutmasınlar..

Öte yandan Somali'ye bile yardım eden Türkiye'nin neden kendi ülkesindeki  'kağıttan yapıları' yenilemediğini, 'görmezden geldiğini' düşünelim..


Van Depremi, Van Depremzedelerine Nasıl Yardım Edebiliriz?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver