7 Ekim 2011 Cuma

Dukan Diyeti


Bu kitabı yeni okumaya başladım, biraz bahsetmek istiyorum;

Fransa'nın en ünlü beslenme uzmanlarından Dr. Pierre Dukan, Dukan Diyeti adı ile kaleme aldığı kitabında egzersiz yapmadan yüksek miktarda protein tüketerek kilo verilebileceğini anlatıyor. Dukan Diyetini, vücudun depoladığı yağı harcamaya başlaması olarak da görebiliriz.

Dukan Diyetinin ilk 5 gününde yalnızca protein var. Dana, Sığır Eti, Biftek ve Kıyma olarak eti tüketebilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey etlerin en fazla %10 yağ içermeli. Teflon bir tavada, ızgarada veya fırında pişirebilirsiniz. DR. Dukan'a göre Hindi, Tavuk ve Kaz etlerini ve deniz ürünlerini rahatlıkla yiyebilirsiniz. Dukan Diyetinde her türlü baharatı etlerinizde kullanabilir, soğan, sarımsak, maydanoz gibi gıdaları meze olarak tüketebilirsiniz.

Yağsız süt, peynir ve yoğurdu istediğiniz kadar yiyebiliyorsunuz.
İlk 5 günde takip etmeniz gereken en önemli şey günde en az 2 litre su içmek, su vücudunuzu protein atıklarından temizliyor.

Dukan Diyeti, Dukan Diyeti Listesi, Dukan Diyeti Kitabı, Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

1 yorum:

sihirlimavi dedi ki...

Merhaba,
Dükan Diyeti'nin 3. evresinde ve bu diyet sayesinde 9 kilo vermiş biri olarak hemen yazınızla ilgili ufak tefek düzeltmeler yapmak istiyorum ki, diyet yanlış anlaşılmasın.
Diyet, postunuzda belirttiğiniz gibi egzersiz yapmadan yüksek miktarda protein tüketilerek kilo verilmesini vaadetmiyor. Aksine, hergün düzenli egzersiz yapma zorunluluğu getiriyor. Ayrıca, yazınızda belirttiğiniz gibi sadece proteinle beslenerek kilo verdirmek gibi bir kaygısı yok. Sadece diyetin 1. evresinde vücuda protein girmesini sağlayarak vücudu şoka uğratıyor ve protein sayesinde öncelikle vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlıyor. Ve son olarak da sadece proteinle beslenilen diyetin ilk evresi 5 günden oluşmuyor. Bu evre, sizin vermek istediğin kiloya göre değişiyor. Örneğin vermek istediğiniz kilo 2-3 kilo ise diyetin atak evresini 1 veya 2 gün yapmanız yeterli olacaktır.
Su alımınız en az 2 litre değil; sıvı alımınız 2 litre olmalı. Yani kahve, çay, soda, diet colayı gün içinde tükettiğinizde bunları 2 litrelik sıvı alımı zorunluluk listesine eklemelisiniz. Ve bu sıvı tüketimi, diyetin sadece ilk 5 gününde değil; her evrede olmalı.
Aman yanlış yapmayın, yanlış anlaşılmayın. Diyete harfiyen uyulmadığı takdirde sıkıntı yaşanabiliyor.
Sevgiler...

muhasebe programları - indir - ilan ver