7 Eylül 2011 Çarşamba

Anemon Otel Afyon


Antalya'da yaşayan bir birey olarak deniz-kum-güneş üçlüsünden oldukça sıkıldığımı farkettim ve son yıllarda tatil zamanlarımı termal bölgelerde geçirmeye başladım. Her ne kadar yaptığım tatilde yaşıtlarımı görmek yerine ton nineler ve dedeler ile haşır neşir olsam da bu durumdan hiç şikyetçi değilim. Yalnız yaşlı teyzelerin ' bizim çocuklar bizi bırakıp Antalya'ya deniz için gittiler sen buraya mı geldin yavrum?' demelerini biraz gülerek biraz da düşünerek dinliyorum. Neyse ki bu yıl tatil öyle geçmedi, anlaşılan genç nesil de termal sulardan yararlanmak istemiş.

Neyse.. Ramazan bayramı tatilimi Afyon'da Anemon Otel'de geçirdim. Oteli bulmam ve gitmek tamamen ani ve tesadüfen olmuştu. Lakin otel gibi değil kendi eviniz gibi bir mekandı. Otel çalışanları müşterilere misafir gözü ile bakıyor, her türlü yardımına koşuyordu. Burada turizm bölgelerinde bulunan otellerde olmayan birşey vardı; insanlara saygı ve aşırı ilgi. Deniz şehirlerinde durum böyle değil çünkü yerli yabancı turistlerin çoğunda deniz-güneş-kum  merakı var, durum böyle olunca akdeniz otellerinin çalışanlarında bir rahatlık ve yoğun talebe göre oluşan bir ilgisizlik var.

Türkiyede 17 şehirde kurduğu oteller zinciri ile Anemon otel misafirlerine huzurlu geçen bir tatil fırsatı veriyor.

ULAŞIM;

Otele ulaşım oldukça kolay. Afyon Özdilek Avm den sonra 8 km gittikten sonra otel karşınızda. Otobüs yolculuğu ile geliyorsanız, Otele yakın dinlenme tesisinde inip taksi ile 8 km lik yolu gidebilirsiniz.Yollar basit olduğu için aracınızla giderken sorun yaşamayacaksınızdır.


Otelin resepsiyon görevlileri de diğer personeller gibi oldukça nazikler. Herhangi bir soru soracağın zaman resepsiyon önünde dakikalarca saatlerce bekletilmiyorsunuz. Aksi halde sorumlular anında duruma müdahale ediyorlar.Odalar içerisinde yer alan banyolar separator sistemi. Camları o kadar güzel temizliyorlar ki, banyodaki giriş camını farketmeyip kafamı küt diye vurdum. Çok komikti :))Otel ile ilgili tek sorunum sanırım klimalardı. Açınca üşüyorsun, kapatınca sıcak oluyor, bir türlü derecesini de tutturamadım.

Otel içerisinde yer alan lavaboların temizliği takdire değerdi. Antalya'daki otellerde alıştığımız kağıt havlu peçeteler yoktu, tek kullanımlık pamuk havlular lavabolarda yer alıyordu.Lobide yer alan tasvirlemeler ve heykeller dekorasyonu ilgi çekici kılmıştı.Kondüsyon aletleri,  tombişlerin pek hoşuna gitmese de akşam yemeklerinden sonra güzel bir eğlenceydi (spordu).

Yemek saatlerinde canlı piyonu sesini duymakta güzeldi.
Sabah uyanınca odanın önünden gazeteyi alıp bir göz attıktan sonra uykuya dalmak en güzeliydi.
Yemeklerle ilgili biraz sıkıntı yaşadım tabii. Çünkü ben çok yemek seçerim, buna rağmen aşçıların 'beğenmediyseniz size istediğiniz yemeklerden yaptıralım' demeleri beni oldukça mahçup etti. :) En çok tereyağlı keşkek yemeğini beğendim. Tatlılar ile aram çok iyi olmasına rağmen tatlıları beğenmedim beklentim lezzet olarak daha yüksekti.Isıtma sistemli kapalı havuz, açık havuz, termal havuz hijyenik açıdan oldukça güzeldi. Kalabalık değildi.
Termal havuzlar sıcaklık derecelerine göre değişiyordu. Varis hastalığı olanlar için yüksek dereceli termal sular uygun değildir. Damarların genişlemesine neden olur. Bu yüzden yüksek dereceli termal suları tedavisi doktor tavsiyesi dışında uygulanırsa ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kaplıca suyu kükürt ve çeşitli mineraller koktuğu için alışması biraz zor oluyor. Kaynıyor gibi görünen 45 derecelik termal suya girmekte biraz zor. Termal su  cilt sorunları olanlar için oldukça faydalı, ciddi hastalığı olanlar için afyon gazlıgöl'de özel ve belediye işletmelerine ait tek kişilik termal havuzlar daha hijyenik ve sağlıklı olabilir.

Tatilde deniz tercihi yapan arkadaşlarım dinlenmekten çok yorularak geldiler, bilmiyorum nedense denize girmek,güneşte yanmak bana çekici gelmiyor. Aksine o sıcakta gidip güneşin altına yatıp bronzlaşacağım diye uğraşanlar garip geliyor, sanırım bronzlaşırken bir hücrenin ölmeden güneş altında esmerleşemeyeceğini bilmeyen insanlar çok.. Bronzlaşan her ten o kadar da hücre kaybediyor.

Tatilden daha doğrusu otelden aklımda kalanlar şimdilik bunlar. Sanırım bu tatil benim için kısa ve oldukça öz geçti. Neyse ki şunun şurasında 1 ay sonra Kurban Bayramı tatili var, gelsin tatil :)

Şayet benim gibi termal bir tatilin kucağına kendinizi atmak isterseniz afyonda gönül rahatlığı ile kalabileceğiniz tavsiye edebileceğim yer; Anemon Otel Afyon

Bu bir gezdim-eğlendim-denedim-yorumladım yazısıdır, reklam değilir.

 Anemon Otel Afyon, Anemon Otel Afyon Tel, Anemon Otel Yorumları, Afyondaki Termal Oteller,

3 yorum:

YETENEK-SİZİN dedi ki...

bende son iznimi bi termalde geçirmeyi istiyordum. Afyondaki diğer tesisleri araştırmıştım ama Anemonu ilk listeme alıyorum.. Sıcacık kaslarımın geveşeyeceği bi tatil yapmak istiyorum bende

Neşetuana dedi ki...

çok güzel olur:)

Büyükada otel dedi ki...

Herşeyiyle çok güzel düşünülmüş. Gerçekten resimlerde gösterildiği kadar var...
Teşekkürler

muhasebe programları - indir - ilan ver