19 Ağustos 2011 Cuma

Tırtıl


Bahçedeki dereotlarını afiyetle yiyen rengarenk, birbirinden şirin canlılar teker teker tespit edildi ama imha edilmedi. Bilakis, rahat etmeleri ve bol bol yemeleri için dereotu ekiminin seneye daha fazla yapılmasna oy birliği ile karar verildi. Ne var ki kış bastırdı mı bu renkli tırtıllar da onlar sayesinde oluşan şirin kelebekler de ortadan kaybolacaklar.
Tırtıl, gündüz ve gece kelebeklerinin larvasıdır. Göğüs bölümlerinde üç çift bacakları vardır. Tırtıl büyüdüğünde kelebek olacağını gösteren hiçbir ipucu vermediğinden, larvaya iyi bir örnektir. Çoğu tırtılın uzun gövdesi 13 bölümden oluşur. Başın ardındaki ilk üç bölüm, kelebeğin kanatlarının ve bacakların bağlandığı göğüs bölümüne dönüşecektir. Bu bölümlerdeki bacaklar sert ve parlaktır. Etli, yumuşak ve küt uçları yüzeylere tutunmayı sağlayan küçük kancalarla donanmış öbür bacaklar, tırtıl kelebek olduğunda kaybolur. Tırtılların kancalı bacakları beş çiftten az olabilir ama hiçbirinde beş çifti aşmaz.

Tırtıllar annelerinin yumurtladığı ağacın yapraklarını yiyerek beslenirler. Tırtıllar kelebek olma zamanlarında pupa adı verilen bir kozaya girerler. Bu kozada birkaç gün kaldıktan sonra ıslak kanatları olan bir kelebeğe döneşeceklerdir,1-2 saat sonra tamamen kuru kanatları olmasıyla birlikte bir kelebek olurlar.Yapraklarla beslenirler.

Tırtıl

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver