17 Ağustos 2011 Çarşamba

Elektrik Faturalarında Kaçak Kullanım Bedeli


Elektrik faturanızın ayrıntılarını hiç kontrol ettiniz mi? 1 Nisan 2011 tarihinden beri Kaçak kullanım bedeli adı altında 'kullanmadığınız halde ödediğiniz elektrik kullanım ücreti ayrıntıları ayrıntılı olarak faturalarda gösteriliyor.

Bulunduğunuz bölgede elektik enerjisi açığı var ise ve bu açığı kapatacak bir ücret karşılığı yoksa, açık miktarı hesaplanarak mahallelere göre faturasını düzenli ödeyen  vatandaşın elektrik faturasına dahil ediliyor.
Bu da hırsızlığı engelleyemeyen kurumun/devletin bizlerle dalga geçer gibi yaptığı bir uygulama.

Elektrik faturasına dahil olarak ödediğimiz trt vergisini de geçtim ama hırsızların parasını ödemek canımı sıkıyor açıkçası.. Üstelik bir kurumun 'bizden çalınanı düzenli ödeyenlerden keseriz' uygulaması yapmasını, devletinde bu durumu 'izlemesini' yadırgıyorum.

Birşeyler yapılmalı?Çünkü elektrik dağıtım şirketlerini durduracak hukuki bir düzenleme olmadığı için, kaçak kullananları engellemek yerine düzenli ödeyenlerden 'haraç' gibi para almak, onlar için daha kolay oluyor.

Elektrik Faturalarında Kaçak Kullanım Bedeli, Elektrik Faturalarındaki k k Bedeli Nedir, Elektrik Faturalarındaki kk Bedeli, Elektrik Faturalarındaki Trt Payı

1 yorum:

Ceren dedi ki...

Tütekim tutarı 21,07 TL olan faturamın toplam tutarı 38,30 TL. Kaçak kullanım, perakende satış, sayaç okuma vb bedelleri toplayıp üstüne de 5,85 kdv yi ekleyince 37,83 TL tutuyor. Arada 0,47 TLlik ne için alındığı belirsiz bir miktar var. İstanbul'da on milyon kişinin kaçak kullanmadığını var sayarsak, her ay 470.000 TL ne idüğü belirsiz para alıyorlar. Ne yapıyorlar acaba o parayı ?

Hadi KDV'yi geçtim... Bu nasıl bir soygundur yahu ? Dediğin gibi, kaçak kullanımın önüne geçmeyi beceremiyorlarsa suç bizim mi? Perakende satış ne Allah aşkına?

Neredeyse fatura tutarının 2 katı bedel ödüyoruz, günahtır.

muhasebe programları - indir - ilan ver