11 Temmuz 2011 Pazartesi

Sidede Gezilecek Yerler


Antalya'nın küçük bir ırmak ve deniz kasabasına benzeyen ilçesi Manavgat'a bağlı bulunan Side, tarihi yapıları ve müzesiyle en çok yabancı turist çeken bölgeler arasında yer alıyor. Yalnız size başlık dışında bir yorum ile 'sideye neden gitmemeniz gerektiğini' anlatacağım.

Bu yaz sezonunda, hava yolları istatistiklerine göre Antalya en çok turist alan bölge halinde.
Vizenin de kalkması ile beraber,  sahil kesimlerinde arap halkı da görmeye başladık, tabii ki müslüman ülkelerle yakınlaşmak güzel.

Rus halk, vize olmadığı için akın akın geliyor, esnafı sorarsanız pek bir şey kazanamıyorlar çünkü bütün oteller tam pansiyon çalışıyor. Böyle olunca gelen yerli ya da yabancı turist dışarıda para harcamak istemiyor. Bir de hemen hemen bütün yabancı tursitlerin öğrendiği türkçe bir kelime var : 'param yok' :)

Side Belediyesi de beldenin turist akınına uğramasıyla tatile çıkmış sanırım. Her yeri çöplük dolu. Apollon tapınağı girişinde pet şişeler, hastalık yayan mendil atıkları, izmaritler var, çöplükler dolmuş taşmış, çöp atacak yer bile bulamıyorsunuz, Side Belediyesi ilgisiz..

Adım attığınız her yeri belediye ticari alana çevirmiş. Arabanızı park dışı bir yere koyamıyorsunuz, bazı sokaklarda birbirinden çok uzak yerlere küçük uyarı levhaları koymuşlar, park etmek yasaktır diye..
Side'nin yabancıları bilmedikleri ve küçük levhaları görmedikleri için arabalarını yol boyu park ediyorlar. Side Belediyesi Zabıtaları park işletmecileriyle ortak bir şekilde çalışarak, trafiği aksatmadını düşündüğüm halde yolda gördükleri araçlara,  5393 sayılı kabahatler kanununa istinaden 55 tl lik para cezası kesiyorlar. Ama oraya park edilirken gördükleri halde yabancıları hiçbir şekilde 'buraya park edilmez' diye uyarmıyorlar.

Zabıtalar çok eğitimsiz, yazdığı cezanın kanundaki karşılığının açıklamasını bile yapamıyor.

Side esnafı aşırı derece ücretleri kabartmış, 1 tl'ye satılan dondurmaları 4 tl'den satıyorlar.

Sahil kesiminde deniz aşırı kirli, deniz araçlarının bütün kimyasal atıkları denize giriyor. Az ilerde kumların üzerinde herşeyden habersiz oynayan çocuklar var, belediye her alanı ticari yöne çevirmenin dışında halkın sağlığını tehlikeye sokan durumların takibini yapmıyor.

Çeşitli kanalların gezi programı yapan sunucuları ile karşılaştım, konuştuk. Kimse olumsuzlukları göstermiyor. Geçenlerde Mesut Yar twitter'dan manavgat'ta belgesel çektiğini duyurmuştum, kendisine olumsuzlukları göstermeleri gerektiğinden biraz bahsettim ama o da cesaret edemedi sanırım..

Ticari alan dedim ya, halkın plajı kullanabileceği boş alan hiç yok Side'de.. Sahil şeridi boyunca otellerin şezlongları var, Antalya'nın kaş ilçesinde çok rahat denize girebileceğiniz alanlar vardır Side de her yer ticari mecra..

Sahil çevresindeki restorantların yemekleri güzel değil, normal yemeklerde bile fast food tadı var, belki balık yemek iyi bir tercih olabilir.


Apollon tapınağına gelince, taş yığınından başka birşey değil. Öyle ki bazı taşlar yeni yapılmış, tarihi olmadığı çok belirgin. Zaten tarihi olan bin yıllık tapınak direklerinin altı çöp dolu..


Side Müzesine giriş kişi başı 40 tl. 13 yaşından küçükler alınmıyor.   Ulucanlar Müzesi ne bile 13 yaş altı alınıyor, 'burası neden almıyor?' mantıklı bir açıklaması yok. Müzede ilgimi çeken tek şey sfenkslerdi. Roma dönemine ait olduğu söylenen sütunlar, lahitler ve portreler alçı baskısı gibi sahte duruyordu.


Tapınak çevresindeki alanda lahit mezarlar, sütunlar ve kabartmalar var. Normal taşlar gibi üzerine basıp geçiyor insanlar. Hiç bir koruma görevlisi yok, görevlilerin her birinin elinde resmi olmayan bir makbuz,  ya ceza kesiyorlar ya da ticarete çevirdikleri alanların parasını topluyorlar. Ödenen paralar nereye gidiyor? bilinmez..

Side Belediye başkanının arasıra şehre çıkıp bir göz atması gerekiyor. Eminim kirlilikten rahatsız olacaktır.

Yani bu tatilden memnun kalmadım. Türkiye'de gezmediğim çok az il-ilçe vardır. Doğu bölgelerinin neredeyse hepsini gezdim ama doğuda hiç bir yerde tarihi yapıları gezerken ücret ödediğimi hatırlamıyorum, ücret almamaların rağmen bu kadar pis olan bir yer de doğuda hiç görmedim.. Üstelik Doğu'da insanlar sizi sürekli yönlendirirler, sıcaktır insanları.. Doğu'da kimse bir su için sizden para almaz, hiç tanımadıkları insanlara evlerini açarlar, sofralarına alırlar..

Side için, İktidar partisinden seçilmiş bir belediye daha başarılı olmalıydı.

Bu yazı 'sidede gezilecek yerler'i de anlatıyor aynı zamanda göreceğiniz olumsuzlukları. Tatil için Antalya'yı bu aralar seçmeyin, 4 gündür aşırı bir sıcak var, insanlar dışarıda şemsiyelerle geziyorlar ve çok kalabalık..

Neşe Tuana tatilden bildirdi. :)
Haftaya olimpostan bildireceğim :)

Beğenmedim/beğendim paylaştım..

Sidede Gezilecek Yerler, Side Belediyesi, Side Antik Kenti, Side Şikayet, Side Tatil, Sidede Ne Yapılır?

2 yorum:

sihirlimavi dedi ki...

İnanamıyorum!
Sanki daha önce defalarca gittiğim Side değil anlattığın yer. Neler olmuş oraya böyle?
Şoktayım!

sevda s. dedi ki...

Antalya çok güzel ve şanslı bir şehir. Ama halkı olsun, dışardan gelen esnaf olsun ekmek yedikleri yerin kıymetini hiç bilmiyorlar. İstisnalar kaideyi bozmaz ama turiste bön bön bakan, tabir-i caizse yolmaya çalışan, rahatsız eden bir esnaf ordusu gördüm oralarda. Özellikle Alanya, Side taraflarında. Bu yüzden Belek'i sevsem de bence en iyisi Antalyanın Egeye uzanan tarafı, Kemer, Kaş tarafları.

muhasebe programları - indir - ilan ver