11 Temmuz 2011 Pazartesi

Okullarda Alınan Diploma Ve Kayıt Ücretleri


Devlet okulları,  diploma parası adı altında, resmi makbuz olmaksızın  öğrencilerden 100 tl bağış alıyorlar. Kanunlara aykırı olan herşeyi ilgiyle takip eden birisi olarak, 100 tl diploma parası alan okulları Milli Eğitim Müdürlüklerine telefon ile şikayet ettim. Şikayetimde '100 tl diploma parasının yasal yönünü bana açıklar mısınız?' dediğim zaman,  Milli Eğitim Müdürlüklerinde telefona çıkan görevli eğitimciler bana ' vermek zorunda değilsiniz, durumumuz yok' diyerek vermeyin dediler. Gerçekten çok şaşırdım. Onlardan 'böyle birşey kesinlikle yok, resmi bir makbuz kesilmiyor, şikayet ettiğiniz okulları denetleyeceğiz' demelerini beklerke,n yetkililer ' durumumuz yok deyip vermeyin, onlar okul giderleri için bu parayı alıyorlar' diye bir devlet kurumuna hiç yakışmayan açıklamalar yapıyorlar.

Verdiğimiz paranın resmi bir makbuzu yok ise, okul giderleri için harcandığını nereden biliyorsunuz? nereden bileceğim?

İşi biraz daha büyütüp müfettiş yolu ile diploma parası alan okullar hakkında resmi bir uygulama yaptırılabilir. Ama amaç bu değil. Şikayet yolu ile olmamalı, Milli Eğitim Bakanlığı bunun takibini yapmalı.

"Anayasanin 42. maddesi; “kimse, egitim ve ögrenim hakkindan yoksun birakilamaz. Ilkögretim kiz ve erkek bütün vatandaslar için zorunludur ve devlet okullarinda parasizdir.” der.

Okullarda Alınan Diploma Ve Kayıt Ücretleri, Kayıt Ücretleri, Okul Kayıt PArası, Diploma Ücreti, Okullarda Alınan Diploma Ve Kayıt Ücretleri Yasal mı?

2 yorum:

Adsız dedi ki...

günaydın, bu tür şikayetlerinizi www.basbakanlik.gov.tr/bimer/index.htm adresine mail yolu ile yaparsınız kesinlikle denetim yapılıyor. çünkü direkt başbakanlık tarafından izleniyor bu tür şikayetler. denedim biliyorum :)) sevgilerimle..

Adsız dedi ki...

peki ne kadar zaman da sonuç alırız??? bu konu hakkındada bilginiz varmı??

muhasebe programları - indir - ilan ver