25 Haziran 2011 Cumartesi

Veliden Öğretmene DayakSabah, uykulu halde izlediğim haber programında, sınavda kopya çektiği için öğrencisine zayıf not veren öğretmenin öğrenci velisi tarafından darp edildiğini gördüm. Gizli kamera kayıtlarında öğretmenin, öğrencinin anne ve babası tarafından darp edildiği, öğretmeninde karşılık olarak şiddet uyguladığı görülüyordu.

Öğretmen mağdur taraf olarak 'zayıf not verdiği için darp edildiğini' söylüyordu. Şimdi bana kızanlar olacak ama neden bilmiyorum -böyle olaylar olmasına rağmen- öğretmene inanmak istemedim. Acaba çocuğa aşırı bir şiddet mi uygulamıştı ki aile bu denli sinirlendi? diye düşündüm. Öğrencilik- öğretmenlik hayatım boyunca öğrencileri döven çok öğretmenim ve öğretmen arkadaşlarım oldu. Devlet okullarından birinde görev yaptığım sırada gözümün önünde pat küt hiç acımadan küçücük çocuklara vuran öğretmenleri de gördüm. Ben bu konuda çok hassasım ve dayağa ne olursa olsun karşıyım, tatlı dil ile halledemediğim, değiştiremediğim hiç bir öğrencim olmadı.

Çocukları, gençleri dayak ile korkutmak alışkanlığın oluşmasına neden oluyor bence.. Çocuk, 'ben bunu yapınca 2-3 tokat yerim olur biter' diyor, aynısını yapmaya devam ediyor, çünkü öğretmen çocukla konuşup yaptığı yanlışı göstermek yerine dayak atmayı seçiyor, bu da aynı olayların kısır döngü içerisinde gerçekleşmesine neden oluyor. Ve çocuk eğitim hayatı boyunca gördüğü şiddeti karakterine yansıtıyor, çevresine gördüğünü yani şiddeti uygulamaya başlıyor. Toplumda böyle bireylerin çoğaldığını düşünsenize?

Evde ailelerinin bile bazen sabredemediği onlarca, yüzlerce çocukla, gençlerle uğraşmak, eğitmek, her birisine ayrı ayrı özen göstermek, eğitim vermek kolay değil elbette..

Sanırım öğretmenlerin de 'nasıl eğitim verilir?' konusunda psikolojik danışmanlık almaları gerekiyor. Sürekli dayakla herşeyi halletmek isteyen öğretmenlerin, eğitmenlerin buna gerçekten ihtiyacı var.

Veliden Öğretmene Dayak, Öğrencisine Zayıf Veren Öğretmen Veliden Dayak Yedi

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver