4 Haziran 2011 Cumartesi

Piyaz Nasıl Yapılır? - Antalya Piyazı

              piyaznesetuanacom

Piyaz, Antalya'nın en meşhur yemeklerinden birisidir. Nefis ızgara köftesi ile servis edilir.

Tahinli ve sade yapılan çeşitleri de vardır.Tahinli yapılan piyaz benim damak tadıma hiç uygun değil.

Tahinli olan piyaz maydanoz, haşlanmış yumurta, sirke, domates, haşlanmış kuru fasülye karışından elde ediliyor. Tercihe göre üzerine limon sıkabiliyorsunuz. Antalya'nın merkez kesimlerinde ya da meşhur köfteleri olan Aksu'da piyazlar genellikle tahin kullanılarak yapılıyor. Benim hiç yiyemediğim bir yemek. Tahin, domates, kuru fasülye ve haşlanmış yumurtayı bir yemek içerisinde beraber görmek bana ters bir durum :) Bu yüzden ne zaman 'yiyeceğim' diye heveslensem de evde yapınca yemediğim bir gıda.

Tahinli olmayan piyazı daha çok seviyorum. Zeytin, haşlanmış kuru fasülye, maydanoz, domates ve eytin yağı kullanarak yapıyorum. Aslında içerisinde haşlanmış yumurtanın da olması gerekiyor ama sevmeyenler böyle bir çözüm üretebilirler.

Asıl merak ettiğim piyaz tarifini kimin keşfettiği. Herhalde bir gün evinde yalnızca tahin, yumurta, kuru fasülye, sirke, maydanoz ve domates olan bir Antalyalı bayan, misafir yemeği için 'ben bunları karıştırıp bir yemek yapayım' dedi, tadı beğenilince herkes yapmaya başladı ve yörenin en meşhur yemeği haline geldi. Bunu ben uydurdum ama böyle bir hikâye kulağa hoş geliyor. :) Aslında pişirmesiz, fast food tarzı bir atıştırmalık yemeği ancak erkekler yapar ya neyse. :p

                   köftenesetuana

Antalya'da, lezzetli  piyazı manavgat ve aksu bölgesinde yiyebilirsiniz. Aksu'da kaymakamlık binasının sırasında bulunan köftecilerin hepsi, piyazı  lezzetli yaparlar.

Farklı damak tadlarını denemeyi sevenler için güzel, benim gibi her yemeği yiyemeyenler, gıda gruplarının uyumlu olmasını ilke edineneler için yenilmemesi ama tadına da bakılması gereken atıştırmalık bir yemek.Piyaz Nasıl Yapılır? - Antalya Piyazı, Antalya Piyazı Nasıl Yapılır?, Antalya Piyazı Sosu, Antalya'da Piyaz Yenilebilecek Yerler, Tahinli Piyaz Yapılışı, Tahinli Piyazın Tadı, Piyazı Kim Bulmuş?

1 yorum:

TALA (BIRAKTIĞIM İZLER) dedi ki...

Antalya ya ilk geldiğimde bende yiyemiyordum şimdi ise en sevdiğim lezzetlerden. Bir eklemede benden gelsin. Korkuteli'de de çok güzel yapıyorlar piyazı. Ayrıca yaylada büyümüş hayvanlardan yapılan şiş köftelerle süper oluyor.

muhasebe programları - indir - ilan ver