28 Haziran 2011 Salı

Kolanın Asidinin Kaçmaması İçinTürkiy,e kola satışının yüksek miktarlarda yapıldığı ülkeler arasındaymış. Kola markalarından, lezzetini en çok beğendiğim coca cola. Pepsi ve cola turka' nın tadları güzel değil. 1 litrelik kolalar 4-5 kişilik bir aile için ideal, kalabalık aileler 2,5 lt kola almayı tercih ediyorlar. Ama kapağı açıldıktan 9 saat sonra asit tamamen yok olarak, kola adeta şekerli suya dönüşüyor. Peki kolanın asidinin kaçmasını nasıl engelleyebiliriz?

Yalnızca kolada değil, bütün gazlı içeceklerde asit kaçması sorunu var, gerçekte sorun içecekdeki asidin kaçması değil, CO2 (karbondioksit) gazının kaçması.

Yüksek basınç ve düşük sıcaklıkta şişeye doldurulan CO2' in büyük bölümü içeceğin içinde çözünmüş haldedir. Şişenin kapağı kapatıldığında, gazın bir kısmı sıvının üzerindeki boşluğa kaçar. Burada yaklaşık 2 atm (2 ltlik bir şişede) basınç oluşur. Kapağın hemen altındaki boşlukta bulunan CO2nin oluşturduğu basınç çözünmüş CO2in sıvıdan kaçmasını engeller (Henry Yasası). Kapak açıldığında eşitlik bozulur ve basınç 2 atmden 1 atme düşer ve çözünmüş CO2 sıvıdan kaçar. Oluşan gaz kabarcıklarıyla bunu görürsünüz. Hatta bu şekildeki içeceğin dilimize bıraktığı his de hoşumuza gider. Şişenin kapağı kapatıldığında çözünmüş CO2yle gaz CO2 arasındaki eşitlik tekrar kurulur. Ancak şişenin kapağı defalarca açılıp, içecek azaldıkça kapakdaki CO2 azalır, azaldıkça da sıvıdaki çözünmüş CO2 kaçar. Bunu engellemek için sıvının üzerindeki boşluğun basıncını artırmak gerekir. Bu özel bir pompayla sağlanabilir. Bu tür pompalar yabancı şirketler tarafından üretilmiş ve büyük marketlerde satılıyor. Pompayla basılan havanın yaptığı basınç sıvı içindeki çözünmüş CO2i tutar. Pratik olarak plastik şişelerde şişeyi içeri doğru buruşturup kapak altındaki basıncı koruyabilirsiniz. Amaç çözünmüş CO2le gaz CO2 arasındaki eşitliği sağlamaktır.

Kolayı fıçı içerisinde satışa sunan Mc Donalds, Burger King gibi fast food markaları bu özel pompaları kullanmaktadırlar.

Bunu da öğrenmelisiniz; Kolanın İçindekiler, Coca Cola İçindekiler

Kolanın Asidinin Kaçmaması İçin, Kolanın Asidinin Kaçmaması İçin Ne Yapmalıyız?, Kola Asiti

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver