29 Haziran 2011 Çarşamba

Kaplumbağa Ne Yer?


Bahçedeki  börülcelerimin yapraklarını yiyen yaramazları sonunda yakaladım. Ben böceklerden şüphelenirken, dört bir yanı kapalı olan bahçeme irili ufaklı kaplumbağaların nereden geldiğini anlayamadım ama sonunda börülce yaprağı hırsızlarını yakaladım. Belki de bahçemde yüzlerde kamplumbağa yumurta var..

Ben dokunamadığım için, mahallenin çocukları ve kuzenlerim kaplumbağalara dokunabilmek için seferberlik ilan ettiler. Tabii oyuncağa dönüştürmesinler diye kimseye elletmedim. Önce hortum altında güzelce yıkandılar, yıkanırken çok eğlendiler, zannedersem bahçe karşısındaki derede geziyorlardı, oradan sonra temiz su onlara iyi geldi.

Yıkandıktan sonra salata şeklinde hazırlanmış marul, salatalık, domates ve karpuz kabuklarının meyveli kısımlarını kemirmeye başladılar. Bahçedeki domatesin yarısını da kimlerin afiyetle yediği belli oldu.


Kaplumbağaların kabukları tıpkı çelik bir zırha benziyor. Kabukları güneş ışığından alınan vitamin ile gelişimini tamamlıyor ve sertleşiyor. Bu yüzden yaz aylarında kaplumbağaların güneşlik alanlarda gezmesi gerekiyor.

İtiraf ediyorum; Bahçeme giren bu şirin hırsızları 'evde beslesem mi?' diye düşünmeye başladım.

Kaplumbağa Ne Yer?, Kaplumbağa Bakımı, Kaplumbağa Ne İle Beslenir?, Kaplumbağalar Nerede Yaşar?

4 yorum:

♥мұ»p»r«i»n«č»є«ss dedi ki...

çook tatlılarrr çok severim tosssbagaları bennn , böcek postlarına hiç bakamıyorum hiç en korktugum şey ,böcek, cırcır böceği vs vs inanılmaz korkuyorum yaa :)

Unknown dedi ki...

marul yer cnm. marul ver çok güzel yiyorlar

sevda s. dedi ki...

Bayıldım tosbağalara :)Suyun altında yıkanırken dışarda oynamaktan üstü başı kirlenen yaramaz sevimli çocukları hatırlattılar bana :)

Ceren dedi ki...

Bir gün gözüm döner de hırzılığıa kalkarsam, sizin eve geleceğim. Baksana hırsıza gösterdiğin ihtimama :))

muhasebe programları - indir - ilan ver