17 Haziran 2011 Cuma

Hesap İşletim Ücreti İadesi - Hesap İşletim Ücreti İade DilekçesiGeçtiğimiz hafta uzun zamandır kontrol etmediğim Türkiye İş Bankası Banka hesap numaramdan 'hesap işletim ücreti adı altında toplam 150 tl civarı para kesildiğini fark ettim. Üstelik banka hesabım öğrenci hesabıydı. Hesap açarken öğrenci kimliğime istinaden hesap kesintisi yapılmayacağıı söylemişlerdi. (2. üniversiteyi okuduğum için ben hâlâ üniversite öğrencisiyim.)

Kesintiyi görünce bankayı aradım, öğrenci belgemi alıp bankaya gitmemi söylediler. Banka şubesi de yakın bir yerde değildi, kısacası sorunumu şikayet sitelerine  de yazmama rağmen elle tutulur bir sonuç alamadım, paramı iade etmediler.

Kime anlatsam gülüyor, lütfen siz de gülmeyin ama bankayı bu yüzden mahkemeye vermeye karar verdim. Çünkü öğrenci bile olmasam (olmasanız) bankaların kestiği kart aidatı ve hesap işletim ücretleri kanuna aykırı. Neyse.. Bankayı mahkemeye vermeden önce, hesap açtırdığım iş bankası şubesine 'paramın iade edilmemesi halinde mahkeme yoluna başvuracağımı' bildiren ihtarnameyi taahhütlü posta olarak gönderdim. İhtarnamem banka müdürlüğüne ulaşınca müşteri temsilcisi beni aradı ve ücretin iade edileceğini ancak vergi dairesi kesintilerinin iade edilmeyeceğini söyledi. Ben yine 1 lira bile kesinti oolursa mahkeme yoluna başvuracağımı tekrarladım. Sonuç olarak, ihtarnamem işe yaradı ve paramı iade ettiler. Gerçi ben ihtarnameye 'iade edilmezse en yüksek faizi ile geri isteyeceğimi' yazmıştım. :P

Benim param iade edildi, ama itiraz etmeyenlere, bunu bilmeyenlere ne olacak? Kanunen yasak olan bir eylemi kanun önünde açık bir şekilde işliyorlar. Bence itiraz yolu ile para iadesi dışında kanunda bankaların bu hareketlerini engelleyici kurallar olmalı. Ama yok, itiraz edersen, sesin yüksek çıkarsa âlâ..

Anlayacağınız hakkını aramayan her yerde sınıfta kalıyor, siz siz olun ne başkasının hakkını yeyin ne de hakkınızın yenmesine göz yumun..

Bu arada bankaya yazdığım ihtarname dilekçesi aşağıda yer alıyor. Banka hesaplarınızdan ücret kesintisi yapılıyorsa zaman kaybetmeden siz de itiraz edin.

İHTARNAME

....... Bankasi Genel Müdürlüğü’ne;


Bankanızın ............. nolu bankamatik kartına/kredi kartına sahibim ve ...... Şubesi ...... müşteri numaralı banka hesabının kullanıcısıyım. Bankanız tarafından hiçbir hizmet karşılığı olmaksızın, kredi hesap işletim ücreti bedeli olarak ......... tarihlerinde HESAP iŞLETIM UCRETi / KREDI KARTI UYELIK UCRETI adı altında ....tl/usd hesabımdan düşülmüştür.


4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun’un “sözleşmedeki haksız şartlar” başlıklı 6. maddesine göre bankanızın almış olduğu bu hesap işletim ücreti ücreti, herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından ve de söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış, özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilemeyip, müzakere edilemediğinden haksız bir şarttır. Her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.


Yukarıda açıklanan nedenlerle hakkaniyet ve mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde, bankanız tarafından şahsıma ait hesaptan kesilerek tahsil edilen hesap işletim ücreti bedelinin ve daha önce yine aynı nedenle kesilmiş olan geçmiş dönemlere ait hesap işletim ücreti bedellerinin, diğer haklarım saklı kalmak kaydı ile, en geç 7(yedi) gün içerisinde tarafıma iade edilmesini; bundan sonra da bahse konu hesap işletim ücreti ücretinin alınmamasını, aksi takdirde hem banka hesabımı kapattıracağımı hem de kesilen ücretlerin yıllık en yüksek faiz oranı ile geri alınması için yasal yollara başvuracağımı ihtaren bildiririm.

Tarih :
Adı Soyadı :
İmza :
Adres :
Tel :


Mahkeme konusuna gelince, ben ihtarname göndermeden önce emsal davaları araştırdım, yargıtay kararlarını okudum. Mahkeme yoluna başvuran, banka hesap kullanıcıları yıllık faizli oranlar eklenerek kesilen ücretlerini geri almışlar, bankalar bunu bildiği için ihtarnamenize hemen geri dönüş yapacaklardır.

Hesap İşletim Ücreti İadesi - Hesap İşletim Ücreti İade Dilekçesi, Hesap İşletim Ücreti İtiraz Dilekçesi, Bankaların Kestiği Hesap İşletim Ücreti Yasal Mı?,

8 yorum:

Adsız dedi ki...

tebrik ederim neşe hanım çok güzel ve gerekli bi yazı yazmışsınız..ellerinize sağlık..

Adsız dedi ki...

canım ablacım mrb;
ya ben lise 3.sınıf öğrencisiyim türkiye iş bankasından hesap açtırsam her ay belli bir miktar yatırsam vs.. benden ücret keserler mi?? bi banka hesabına ihtiyacım var gerçekten.. ileriyi düşünüp dershane, okul masrafları için biriktirmem gerekiyor. son sınıfta dershaneye gidicem mecburen..:(

Teknojest dedi ki...

sormayın bu hesap işletim ücreti çok saçma.Aylardır kullanmadığınız bir hesabınız var ve bir gün oraya para havalesi istiyorsunuz para hesabıa yatar yatmazz 30 TL yi çekiyorlar :(:(
sırf hesap işletim ücreti almayan banka olsun diye araştırıp onu kullanıyorum.

Unknown dedi ki...

benimde başımda geldi senelerdir kullanmadığım akbank hesabıma para gönderildi anında 50 tl işletim ücreti kesildi paramı eksik aldım.keşke bu ihtarnameyi o zama görseydim
çok sevindim geri aldıgına

Tiki Kezban dedi ki...

Merhaba, sizin yayinadiginiz bu ihtarnameyi ben de bu sene alinan kesintiler icin yazdim, garanti bankasi hem kredi kartimdan hem de hesabimdan toplam 100 tlye yakin keisnti yapti, bu örnekte verdiginiz sekilde ben de ihtarname yazdim ancak bana hic geri dönüs yapmadilar, bu ihtarnameyi vereli 1 ay oldu neredeyse, hic ses yok. ben de tüketici haklari dernegine basvuracagim simdi. Verdigim htarnameye bir cevap vermedikleri icin bir hakkim yok mu? yapabilecegim bir sey yok mu acaba? biliyor musunuz?

Neşetuana dedi ki...

ihtarnameye yanıt vermedikleri için bir şey yapamazsınız maalesef ancak mahkeme yoluna giderseniz faydası olabilir.
bulunduğunuz il/ilçe tüketici hakem heyetine dilekçe ile başvurup, kesilen ücretlerin iadesini alabilirsiniz.

Ali Yarkın dedi ki...

bugün bende sizin dilekçe örneğini kendime uyarlıyarak ihtarname gönderdim bakalım sonuç ne olacak sonuçlandığında buraya tekrardan yazacağım buarada teşekkürler

Neşetuana dedi ki...

Ali Yarkın; inşallah siz de geri alırsınız, yorumunuzu bekleyeceğim.

muhasebe programları - indir - ilan ver