2 Mayıs 2011 Pazartesi

Yaprak Biti Mücadelesi

  yaprakbiti

Balkonda 3 saksıya ektiğim sivri biber fidelerimin yaprakları geçen hafta serçeler tarafından afiyet ile yenilince, serçelerin hiç uğramadığı çatı terasına biber fidelerimi topraklarını güçlendirerek taşıdım. Ama dün farkettim ki biber yapraklarında küçük kesikler, delikler var. Yakından bakınca 3 saksının içerisinde yaprakları yiyen yaprak bitlerini gördüm. :( Kürdan yardımı ile teker teker toparladım.

10 tane biber fidem vardı ama yalnızca aynı yerden doldurduğum o 3 saksı toprağı hastalıklıymış demek. Kırmızı toprağa ektiğim biber fidelerim gayet sağlıklı. Demek ki neymiş ; her yerden toprak almayacakmışsın. Hele benim gibi sazlık diplerindeki toprak yumuşak diye hiç almayacakmışsın. Olan fidelerime oldu..

Yaprak bitlerine gelince; bitkiler için en zararlı varlıklarındandır. Bitkinin özsuyunu emerek, yapraklarını kemirerek beslenirler ve böylece bitkiyi zayıflatıp kuruturlar. Bu bitlerin kanatıları ve kanatsızları var, eğer kanatlı olanlar bitkilerinize dadandıysa yandınız. Kurtulmak için tek tek ayıklamak yeterli olmuyor.

Eğer bştki yetiştiriciliğini geniş bir alanda yapıyorsanız, kimyasal maddeler kullanmak yerine ; 7 lt su içerisine bir miktar toz acı biber ekleyerek kaynatın soğuyunca sprey şeklinde sıkılabilecek bir kaba koyarak, yaprak bitlerinin olduğu yapraklara uygulayın. Böylece zirai bir ilaç kullanmadan toprağa, bitkiye ve başka canlılara zarar vermeden yaprak bitlerinden kurtulabilirsiniz. (Başka doğal yöntemler de var ; arap sabunlu su gibi..)

Ben şimdilik tek tek ayıklamayı deniyorum. Böcekleri tek tek ayıkladıktan sonra topraklarını da değiştireceğim. Sanırım bir daha bilmediğim yerlerden toprak almam..

Eğer siz de bu tür sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız. Saksılar için kullanacağınız toprağı belli bir ısıda fırınlayarak dezenfekte edebilirsiniz. Bu yöntemi de dedem çok uygulardı. Saksı topraklarını 100 derecelik bir taş fırınında 10 dakika yanmaz poşetler içerisinde bekletir sonra kullanırdı. Dezenfekte edilen topraktan bitkilere hastalık bulaşmazdı.

Yaprak Biti Mücadelesi, Yaprak Biti Arap Sabunu, Yaprak Biti İlaçları, Yaprak Biti İle Organik Mücadele, Yaprak Bitlerini Nasıl Temizlerim?, Biber Fidelerimde Yaprak Bitleri Var

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver