6 Mayıs 2011 Cuma

Şile Bezi - Şile Bezi Nasıl Yapılır, İşlenir?

                                        şile
Şile bezi, tamami ile pamuktan, el tezgahlarında dokunan Şile (İstanbul iline bağlı bir ilçe) yöresine ait bir kumaştır. Son yıllarda çeşitli il ve ilçeler şile bezi üretimine sahte bir boyut getirerek 'şile bezi' adı altında satmaktadır.

Hakiki şile bezi % 100 pamuktan oluşur ve yalnızca el tezgahlarında dokunur. Vücut terini emici özelliğinden dolayı sağlıklı bir kumaş türüdür.

ŞİLE BEZİ NASIL YAPILIR?

Kazan içinde kaynamakta olan suya uygun miktarda hamur atılır, iyice karıştırılarak kaynatılır. Hamurun erimesine müteakip çileler halinde alınana pamuk ipliği kazana atılmaktadır.
İplik hamuru emene kadar karıştırma ve kaynama devam eder. Daha sonra çileler halinde çıkarılan iplik çırpılarak kuruması için ipe asılır. Kuruduktan sonra çıkrıkta makara veya bobine sarılan iplikler dokuma için hazır hale gelmiştir. Eni ve boyu değişebilen yöreye has tezgahlara aktı ve çözgü şeklinde gerilir. Eni tezgaha bağlı olarak değişim gösteren bezin, dilenildiği kadar uzunlukta dokuması yapılmaktadır.
Genellikle krem ve beyaz olarak dokunan bez, istendiği takdirde kaynatma sırasında istenilen renge boyanabilmektedir. Bu renklerle desen ve renkli dokuma yapılabilir.
Dokunan bezler top halinde deniz suyuna bastırılıp yıkanır. Sonrasında sıkılmadan kuruması için asılır. Kuruyan bezler top haline getirilir.

Şile Bezi - Şile Bezi Nasıl Yapılır, İşlenir?, Şile Bezi Yapımı

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver