2 Mayıs 2011 Pazartesi

Ölüye Yapılması Gerekenler

                                          soru-isareti-240x3004

Uzun zamandır yazmak istediğim bir konuydu. Yeterince araştırma yapamadığım için erteliyordum. Uzun bir konu olacağı için şimdilik; İlk ölüm halinde evde neler yapılması gerektiğininden bahsedelim.

Bir çok insan ölümü hatırlamak istemez, ölmeyecekmiş gibi yaşar. Ama ayette geçtiği gibi 'Şüphesiz ki her canlı ölümü tadacaktır.'

Merak ettiğim ve bilmemiz gereken ölüm sonrası yapacaklarımızı/yapmamız gerekenleri derledim. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Örneğin, kaçımız evimizde vefat eden bir müslüman kimse için yapılacakları biliyoruz? Büyüklerimden hatırladığım kadarı ile ölen kimsenin dili dışarıya çıkmasın diye ince bir tülbent ile ağzından başına doğru güzelce bağlanılırdı. Ölü sarıldıktan sonra sanırım bedeni şişmesin diye üzerine bir bıçak konulurdu. Bildiklerim bunlarla sınırlı yani. Şimdi hep beraber ölüm esnasında neler yapmamız gerektiğini öğrenelim;

Hasta ölüm haline girdiğinde ailesinin yapması gerekenler şunlardır;

1- Hasta sağ kolu üzerine yatırılıp yüzünün kıbleye döndürülmesi gerekir.
Eğer sağ kolu üzerine yatması zor ise sırtüstü yatırılarak başının altına bir yastık koymak suretiyle yüzünün kıbleye döndürülmesi, ayak­larının iç kısımları da kıbleye gelecek şekilde yatırılması gerekir.
(Bunları kıbleye döndürmek sünnettir.)

2- Kelime-i Şehadet Getirmek; Şehadet kelimesi ´Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdûhü ve rasûlühû´ sözüdür. Ancak bu telkin güzel bir şekilde yapılmalıdır. Şehadet getirmesi için hastaya ısrar edilmemelidir. Hastanın kulağına, işitebileceği şekilde şehadet sözünü tekrar etmek gerekir. Ancak hastaya ´Sen de söyle´ diye baskı yapılmamalıdır.

Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:
Ölümü yaklaşan kimselere ´lâ ilahe illallah´ sözünü telkin edin.

3- Ölümü yaklaşmış olan kişinin yanında Yasin sûresini okumak sünnettir. Çünkü Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

Ölümü yaklaşan kimselerin yanında Yasin okuyun.

Hadîste geçen ´ölüleriniz´ (=mevtâkum) tabirinden murad, sekerat-ı mevt´e giren müslümanlardır.

Bir müslüman öldüğünde yapılması sünnet olan hususlar şunlardır:

1. Gözleri kapatılıp, ağzının açık kalmaması için çenesi temiz bir bezle bağlanmalıdır.

- Ümmü Seleme şöyle anlatıyor: ´Hz. Peygamber, Ebu Seleme´nin (ölümünü müteakip) yanına girdi. Onun gözü açık halde idi. Hz. Peygamber onun gözlerini kapattı´.

2. Ölünün kollan, bacakları hareket ettirilerek her âzası normal şekline getirilmelidir.

3. Karnının şişmemesi için üzerine bir ağırlık konmalıdır. Çünkü karnı şiştiğinde şekli çirkinleşir. Ayrıca tüm bedenini hafif bir örtüyle örtmek mendub´dur.

4. Ölünün tüm elbiseleri çıkarılmalıdır. Cenazeyi bir tahta veya ben­zeri birşeyin üzerine koymak gerekir. Bu esnada sekerat anında olduğu gibi yüzünü kıbleye çevirmek gerekir. Bütün bu işleri, mahremlerinden en şefkatli olanının yapması uygun olur.

(Kaynaklar yardımı ile derlenmiş bir yazıdır.)

Ölüye Yapılması Gerekenler, Evde Ölen Meftaya Yapılması Gerekenler, Ölü Nasıl Yatırılır?

5 yorum:

Unknown dedi ki...

Öncelikle ben teşekkür etmek istiyorum. Yakın geçmişte dedemi kaybettik hastaydı ve vafat anında ne yapacağımızı daha önceden konuşmuştuk. son 1 hafta annem,kardeşim,yengelerim ve halam başında bekledi dönüşümlü olarak cuma sabah 3 de vefatı gerçekleşti. ailede ister istemez bir panik durumu meydana geldi. öncelikle 112 arandı ve ambülansı bekledik. sadece gözlerini kapattık. 112 ex dedikten sonra yataktan kaldırılarak tahta üzerine konuldu. çene bağlama ayakların bağlaması yapıldı. odanın tüm kapı ve pencereleri açıldı üzerine beyaz bir çarşaf örtülerek üzerine bıçak konuldu. ertesi gün yıkama aracı gelene kadar o şekilde bekletildi. durmadan kuranı kerim ve yasinler okundu. (Allah kabul etsin) yıkama olayından sonra çoğu cenaze morga götürülüyor bekletilecekse eğere bzim istanbuldan ve başka illerden akrabalar geleceği için ve yıkama olayı -tek yıkama ve tek cenaze nakil aracı varmış - yetişmediği için bekletilmek zorunda kaldı. yıkayıcı kişi morgu tavsiye etmediğini evde beklemesinin daha iyi olacağını söyledi. O gece hatim yapıldı ve ertesi gün defnedildi. 7 sine kadar her gece 41 yasin okundu. ama şunu öğrendim ki ne olursa olsun ne kadar bilinirse bilinsin vefat bambaşka o an tüm sinirler çekiliyor bildiklerinide unutuyorsun.
Allah herkeze sıralı ve hayırlı ölüm nasip etsin inşallah.

Neşe Tuana dedi ki...

Rica ederim.
Siz de tecrübelerinizi aktarmışsınız, eminim okuyanlar bilgi edinecektir. Ben de teşekkür ederim.

Beşparasız dedi ki...

Gerçekten çok güzel bir konuya değinmişsiniz.Özellikle genç nesil bu tür şeyleri duymak,dinlemek bile istemiyor..Benim bilgim vardı bu konuda fakat piskolojik nedenlerden dolayı o anda bunları hatırlayacağımı düşünmüyorum..Rabbim tüm inananlara hayırlı,bir ölüm,Kelime-i şehadetle çene kapamayı nasip eylesin...

Adsız dedi ki...

Neşe merhaba, güzel yazı için teşekkürler fakat bir yanlışı düzeltmek istiyorum kelime-i şehadet Eşhedü en laihe..... diye devam eden cümledir. La ilahe İllallah..... diye devam eden cümle kelime-i Tevhid'dir.
Sevgilerimle
Gülperi

Neşe Tuana dedi ki...

gözümden kaçmış, düzelttim:) teşekkür ederim.

muhasebe programları - indir - ilan ver