5 Mayıs 2011 Perşembe

Muhteşem Yüzyıl Hatice Sultan'ın Gelinliği - Osmanlıda Gelinlik

                   gelinlik1-3be

Osmanlı Devletinde,  kadınlar evlendikleri zaman 'kaftan' denilen kıyafetleri giyerlerdi. Gelinlik adetini ilk olarak yayn toplum türklerdi. Türkler obalar halinde yaşayan topluluklardı. Bu nedenle farklı kültürlerden etkileniyorlardı. Türklerde evlenileck kızlar güzelce giydirilir başı kırmızı bir tül ile kapatılırdı. Kırmızı tül, namusu simgelerdi.

 gelinlik2-113
Obalar halinde yaşayan türklerden etkilenen batılılar gelinlik kültürünü kendi bünyelerinde kısa zamanda uygulamaya başladılar. Önceleri saten ve ipekten yapılan gelinlikler kullanmaya başladılar. Gelişen tekstil sektörü ile paralel olarak kumaş alternatifleri de artınca, batı dünyası beyaz rengi masum bir renk olarak kabul edip gelinliklerini beyazdan üretmeye başladı.

Türkiyede ilk gelinlik 2. Abdülhamit zamanında Avrupa’da bir düğünde ilk kez bir gelinin üzerinde bembeyaz giysiyi gören prensesin bu kıyafetin aynısını kendi düğününde giymek istemesi üzerine dikilmiştir. Beyaz kumaştan gelinliği ilk kez 1898′de Kemalettin Paşa ile evlenen II. Abdülhamid’in kızı Naime Sultan giydi. (Türk toplumunda düğün kıyafetinde geleneksel olarak kırmızı kullanılırdı. Medeniyetin beşiği Anadolu’da çok renkli ve nakışlarla işlemeli geleneklere bağlı gelinlikler hâlâ var.) Daha sonra bu evlenme türü İstanbul’da yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların uygulamasıyla birlikte kentlerde yaşayan Türklere kadar ulaştı. Böylelikle gelinlik yaşantımıza kadar girdi.

Muhteşem Yüzyıl Hatice Sultan'ın Gelinliği, Osmanlıda gelinlik, Beyaz Gelinlik Kültürü Nereden Geldi?, Gelinlik Neden Beyazdır?

1 yorum:

Unknown dedi ki...

ben çok beğendim kırmızı gelinliği sultanda harika taşıdı :)

muhasebe programları - indir - ilan ver