31 Mayıs 2011 Salı

İglo Nedir? - İglo Evleri Nasıl Isınır?

                             iglo

İglo, eskimoların sıkıştırılmış kardan yaptıkları evlerdir. Çoğunlukla av mevsimlerinde çıktıkları dağların yüksek kesimlerine yaptıkları gibi sürekli bu evler içerisinde yaşayan eskimolar da vardır.

Kış aylarında iglo evleri kullanan eskimolar, yaz aylarında taştan ve yapraklardan hazırladıkları evlerin içerisinde yaşarlar.

İglo için çok sert kar gereklidir. Siz de benim gibi iglo'nun içinin nasıl ısındığınız merak ediyorsunuz değil mi?
Bir iglo'nun  sıcaklığı +4 derecedir. İglo oluşturulurken kesilen buz parçaları tuğla olarak kabul edilir. İglo girişi geniş bir kapı olmamalıdır, yabani hayvanlardan korunmak amacı ile iglo kapısı sürünerek girilecek şekilde küçük bir kapı olarak açılır. İglo tamamlandıktan sonra ışık veren bir lamba ile içine girerek, kubbe etrafı ve duvar kenarları ışık tutularak eritilir, eriyen buz kalıbı kısa sürede tekrar donarak buzları sağlamlaştırır ve igloyu dayanıklı hale getirir.

İglo'ya yerleşim yapğıldıktan sonra vücut ısıları ve aydınlatma ışığı iglo'nun ısınması için yeterlidir. İçinde yaşanmaya başladıktan sonra duvarların iç yüzeyi sıcaklık değişimlerine bağlı olarak eriyip donmayı tekrar tekrar sürdürür. Bu arada dışarıda yağan kar, iglonun üzerine düşer düşmez eriyip kısa sürede donar. Birkaç gün sonra iglo, en sert fırtınalara, hatta üzerine çıkan bir kutup ayısının ağırlığına bile dayanacak kadar sağlamlaşmış olur.

Son yıllarda iglo evler kayak merkezlerinde de turizm amaçlı kullanılmaya başlandı.

iglo

Skiw.2167

iglo

Fotoğraf Kaynağı

İglo Nedir? - İglo Evleri Nasıl Isınır?, İglo Evlerinin Özellikleri, İglo Evi Nasıl Yapılır?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver