18 Mayıs 2011 Çarşamba

Hıyar Çiçeği - İncir Fidanı - Yeşil Domates - Kekik - Dağ Kekiği {Neşe Tuana'nın Bahçesi}

 hıyarcicegi

Bu sene yaz mevsimi bir türlü gelmedi. Bir gün güneş ortalığı kavuruyor diğer gün yağmur yağıyor. Bu yüzden bahçemiz hiç kendine gelemedi. Atılan tohumların çoğu çıkmayınca, ben de plastik bardaklar içerisinde fide yetiştirdim ve yapraklandıktan sonra toprağa ektik. Salata yani hıyar fideleri sarı çiçek meyvelerini gösterdiler. :) Salatalık gübreyi çok seviyor ve uygun gübre alımında hızla meyve veriyor.

incirfidanı

Babam kurumaya yüz tutmuş bir incir dalını evin önüne, kayaların arasına dikmişti. Hepimiz gördükçe 'bu tutmaz, olmaz, ölür, kurur' diye söylenirken, İncir hızla büyüdü, yaprak verdi hatta sağ tarafından yeşil, yaş bir dal verdi. Neymiş; Büyükler herşeyin doğrusunu bilirmiş. :) Bir de kaya dibinde bile olsa bitki yetişirmiş, bitkiler de sevgi, ilgi istermiş. Kaya arasında inadına büyürmüş..

domates

Çok şükür domateslerde meyve verdi. Bahçeye açık bıraktığı hava deliğinden giren şımarık kaplumbağa hızlı davranmış ve domatesten bir ısırık almış, sonra fasülye yapraklarına dadanmış ve karnını doyurmuş. Sonra da geldiği gibi gitmiş yaramaz. :)

yesildomates

Yaprak altlarına saklanan domatesler..


kekik

Doğal Kekik. Geçen hafta sonu Antalya köylerini gezerken, Tropikal Sera' dan satın aldım. Biraz çalılaşmış bir hale gelmiş ama harika kokuyor. Tohum da vermeye başladı. Bol bol yaprak veriyor. Kekik'in faydalarını bilmeyen yoktur herhalde..

dagkekigi
Bu da dağ Kekiği. Karşı dağdan kopardık. Doğal kekikten daha yoğun bir kokusu var ve yaprakları çok açık bir yeşil. Geceleri biraz sulayınca çok güzel koku yayıyor. Bakım istemiyor, güneşi ve taşlı toprakları seviyor.

Dağ kekiği çayının zayıflattığını söylüyorlar. Dünyada yaklaşık olarak 100 tür kekik varmış, türkiye'de 33 tür kekik olduğu tespit edilmiş. Kekik, tıpta ise antiseptik olarak kullanılıyor.

Baharatçılarda satılan kekiklerin ne kadar sağlıklı olduğu tartışılacak bir konu. Sağlıklı bir kekiği kokusundan anlayabiliyorsunuz. Eğer baharatçılardan kekik alıyorsanız 'dalında kurutulmuş olan kekik' isteyebilirsiniz. Hep iyi bir bitki diye düşünmeyin; Kekik, mukozaya zarar veren bir bitki bu nedenle Hamile bayanların yememesi gerekiyor.

Diş eti hastaları kekik suyunu gargara olarak kullanabilirler. Günde 4 bardaktan fazla içmek zararlı. Haftada iki bardak yeterli.Anneciğimin biberiyesi. Yemekler için alınmış bir bitki. Ben daha çok saç bakımı için kullanmak istiyorum. Biberiye bitkisi de en az kekik kadar faydalı. Hastayken 'aspirin' gibi ilaçlar içmek yerine biberiye çayını içebilirsiniz. Cildinde kuruma, yağlanma, akne ve sivilce olanlar da biberiye yağını doğal bir bakım kürü olarak kullanabilirler. Yalnız unutmayalım; her şeyin aşırısı zararlıdır.

En güzeli de mangal öncesi etlerin marine edilmesinde biberiye yapraklarını kullanırsanız, lezzetli olur.


Hıyar Çiçeği - İncir Fidanı - Yeşil Domates - Kekik - Dağ Kekiği {Neşe Tuana'nın Bahçesi}, Hıyar Fidesi Bakımı, Kekik Faydaları, Kekik Yetiştirme, Dağ Kekiği, Biberiyenin Faydaları, Domates Yetiştirme, Domates Fidesi, Kaya İçerisinde Yetişen İncir Fidanı

4 yorum:

♥мұ»p»r«i»n«č»є«ss dedi ki...

taze kekiğe bayılıyorum...keşke benımde bahçem olsada yetiştirebılsem...böcüükkler napıyo bahçende gittiler mi:)? birde kendi ellerinle yetiştirdiğinin yemeside ayrı olur cnm sevgıler___;)

thares dedi ki...

Maşallah ne çabuk domatesleriniz meyveye durmuş daha ben yarın fideleri toprağa dikeceğim.
Sağlık ve mutluluklar dileğiyle

Neşetuana dedi ki...

Hasretcim; onlardan kurtuldum gibi, pek görünmüyorlar artık.:)

thares; darısı sizin domateslerin başına olsun.:)

Mehmet Vuran dedi ki...

Maşallah, sizin domatesler baya hızlı. Yok, asıl hızlı olan sizsiniz :) Erkenden fideleri yetiştirip toprağa almışsınız. Toprak ısısı da fidelerin gelişip domates vermesine uygunmuş demek ki.

muhasebe programları - indir - ilan ver