11 Mayıs 2011 Çarşamba

Erkek Civcivler

28 Nisan 2011'de Böyleydiler;

7

11 Mayıs 2011 'de böyle kartlaştılar :)

                                usamecivcivnesetuana

Horoz. Yani bizim nam-ı diyar 'Usame Bin Ladin' inimiz bu civciv. Adını bütün dünyada tanınan kişiden aldı. Sebebi de eve yabancı biri geldiği zaman onları gagalaması, tavuklara göre daha atik olması, kedinin arkasından koşacak kadar cesur olması. Nisan ayında almıştık civcivlerimizi. Şimdi büyüdüler, erkek olan civciv dişiye göre çabuk büyüyor. Ayakları çok kalın.

Bir dönem muhabbet kuşu besliyordum, bakımları çok zordu. Civciv bakımı daha kolay. Size alıştıkları zaman tıpkı bir köpek gibi peşinizden koşuşturuyorlar. Yalnız bu horoz biraz yaramaz. Hem de arada bir uçuyor gibi kanatlanıyor.

Bildiğim kadarı ile her yıl milyonlarca erkek civciv tavuk çiftliklerinde katlediliyorlar. Çünkü yaklaşık olarak 30-40 tavuk için 1 horoz yeterli. Öte yandan satın aldığımız tavuk etlerinin büyük bir kısmı hatta hepsi erkek yani horoz. Tabii yumurtlayan tavuğu kesecek halleri yok. Ama Erkek civcivleri katledip dişi civcivlere yiyecek olarak vermek biraz mide bulandırıcı değil mi?

Türkiyede yumurta tavukculuğu yapan firmalar her yıl 500.000 erkek civcivi, katlediyorlar ve diğerlerine yiyecek olarak sunuyorlar. Sebebi ise, erkek civciv dişiye oranla daha çok yem yiyiyor ve yediğine oranla et verimi az oluyor.

Petshoplarda genellikle erkek civcivleri satıyorlar, aralarına ise bir kaç tane dişi civciv karıştırıyorlar. Evde beslemek için erkek civcivler daha dayanıklı oluyorlar.

Bu konu da İlginizi Çekecektir; Civcivin Cinsiyetini Nasıl Anlarız?

Erkek Civcivler

1 yorum:

thares dedi ki...

Bilgileriniz için teşekkürler. Yanlız hatırlatmakta fayda görüyorum Civciv çıkacak (döllü ) yumurta için kesinlikle en fazla 8-10 tavuğa bir horoz gereklidir.
Saygılar

muhasebe programları - indir - ilan ver