4 Mayıs 2011 Çarşamba

Domates Yetiştiriciliği

    bahcedomatesinesetuanacom

Nisan ayında boş bahçemin biraz yeşillenmesi için ektiklerimi fotoğrafları ile paylaşmıştım. Bu sene yaz ayı hâlâ gelemediği için bitkiler güneşten biraz yoksun kaldılar. Bazen çok yağan yağmura rağmen direndiler. Azıcık yeşillendi bahçem.

Vee domateslerim büyüdü, gövdeleri kalınlaştı maşallah. Minik meyveleri görünmeye başladı. Ağaçların büyümesini izlemek, meyvelerin fideden yaprağa çiçeğe meyveye dönüşmesini izlemek-izleyebilmek çok güzel. Fotoğraflayarak gelişim aşamalarının hızını takip edebiliyorsunuz.

Bu arada herkesten gizli toprağa atıp ektiğim patates topraktan yapraklarını hızla uzatmaya başlayınca ev ahalisi gizli işler çevirdiğimi anladı, toprağa gizli olarak erik fidesinin yanına atılan patates her gün bir dal veriyor. Bakalım kaç tane patates verecek?

Domates yetiştirmeyi soranlar için; domates güneşi çok seviyor, güneşsiz ışıksız alanlarda gelişim göstermiyor, meyveleri kuruyup dökülüyor, meyve çiçeği açılana kadar az sulamak gerekiyor, yeşil meyvesi çıktıktan sonra yanmış gübre ile karışık su verebilirsiniz. Benim gibi soğanların yanına domates ekerseniz birbirlerinin gelişimine destek veren kardeşleri ayırmamış olursunuz. :)

Taze soğanlara gelince; soğanı ilk ektiğim yıllarda tohumu böyle verdiğini bilmiyordum. Bu yüzden te yazık ki ohum veren uçları kesip atıyordum, şimdi koparmıyorum ki seneye kıskacık soğan ya da hazır tohum almak yerine kendi soğan tohumlarımı ekeyim..Domates Yetiştiriciliği, Domates Yetiştiriciliğinde Gübreleme, Domates Yetiştirme Teknikleri, Soğan Tohumu, Soğan Tohumu Al, Soğan Nasıl Tohum Verir?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver