10 Mayıs 2011 Salı

Danaburnu İle Mücadele

                      danaburnunesetuana

Bahçemde birkaç gündür zararlı canlıların olduğunu fark ettim. Öyle ki çatıya kadar tırmanmışlar, her yerde boy gösteriyorlardı.

Birkaç tanesini yakalayıp ezdim. Ama toprağın dibine yerleşenler için etkili bir çözüm gerekiyor. Aksi gibi bahçemin yan tarafında peyzaj dükkanları var, onların bitkilerindeki bütün zararlılar bahçeme uğramadan edemiyorlar.

Danaburnu, özellikle mayıs-haziran aylarında toprak yüzeyinde görülen böcekler. Bu aylar çiftleşme mevsimleri olduğu için, toğrağa yumurtalarını da bırakıyorlar. Bitkilerin kök kısmını yiyerek besleniyorlar ve bitkileri öldürüyorlar. İsimlerini arkalarında bulunan kancadan alıyorlar. Bitkinin köklerini kancaları ile kestikten sonra yiyorlar, zıkkım yiyesiceler. :p

Bu böcekler genellikle soğanlı bitkileri severler. Yuvalarını soğanlı bitkilerin altına yapmayı tercih ederler. Sanırım benim biberlerimin yanına yuva yapmışlar.

Bahçede kimyasal ilaçlar kullanmak istemediğim için; 1 teneke bira şişesini, bahçenin bir köşesine üstü açık kalacak şekilde gömeceğim, danaburnu böcekleri de (sümüklü böcekler gibi) birayı çok seven böceklerdendir. Böcekler biranın kokusuna gelip etrafında toplandıkları zaman hepsini yakalayıp bommm...

Başka neler denenebilir?

Bu arada balık tutarken ve kuş avlarken danaburnu böcekleri kullanılıyorlar.

Danaburnu İle Mücadele, Danaburnu İle Doğal Mücadele, Danaburnu Zehirli midir?,

4 yorum:

♥мұ»p»r«i»n«č»є«ss dedi ki...

en büyük fobimdir böcekler allahım resmi görünce bile elim ayagım kesildi...üzerime zıplayacak gibi :)

Junkhead dedi ki...

Hehehh danaburunları için tuzağın çok hoşuma gitti yalnız :D Kolay gelsin,kurtulursun inş. hepsinden de . Danaburunlarına ölüüüüm ! :)))

thares dedi ki...

Hem horoz ve tavuğunuz var hemde dana burnu yumurtalarından şikayet efendim horoz ve tavuk bu tür larvalara bayılırlar

Adsız dedi ki...

babannem eskiden bulaşıkları yıkadığı suyu dökerdi bahçeye,anında çıkarlardı topraktan..:D Burçin

muhasebe programları - indir - ilan ver