21 Mayıs 2011 Cumartesi

Börülce Nasıl Ekilir?

 Şimdi bir aceminin ekim macerasını okuyacaksınız. :)

börulce1

18 mayıs 2011 çarşamba günü, annemin çöpe atmaya çalıştığı karton yumurta kutusunu ele geçirerek, biber tohumlarını verip,  köylü bir teyze ile değiş tokuş yaptığım börülce tohumlarını bu kutuya ektim. Börülce tohumlarını karton içerisine doldurduğum toprağa ektikten sonra sprey şeklindeki sulama kabı ile hafifçe suladım, mutfaktan getirdiğim streç ile de bir güzel yumurta kabının üstünü tıpkı bir sera gibi örttüm ve  çok güneş alan penceremin yanına yerleştirdim. Hiç sulamadım.

Zaten toprak güneşi gördükçe, ilk verdiğim suyu buharlaştırıp streç üzerinde damlalar şeklinde topladı, damla yine toprağa sonra yine havaya .. derken tıpkı yeryüzüne yağan yağmur gibi biyolojik bir olay oldu.

Bugün 21 mayıs 2011 cumartesi Yani 3 gecede börülce tohumları streçli sera sayesinde hemen büyüdüler. Zaten 2 gündür Ankara'da olduğum için hiç bakamamıştım. Bugün sabah eve ilk geldiğimde, strec filmi kesip yapraklandıklarını görünce sevindim. Fasülyeye benziyorlar değil mi?

                  borulce2

Pet şişelere de ekim yapmıştım ama yumurta kartonun da fide gelişimi sanki daha sağlıklı oldu. Eğer bir sorun yaşamazsam,  bu sene bütün tohumları yumurta kartonunda yetiştireceğim.

Derine ektiğim börülce tohumları ve güneşi az alan tohumların yaprakları yeni yeni çıkıyordu.
Bundan sonrası acemi işine kaldı, biraz araştırma ekip fidelerimi ne zaman toprağa ekmenin uygun olacağını öğrenmeliyim. Bu yıl yaz mevsimi bir türlü gelemediği için fidelerde çok kayıp oldu. :(


Börülce Nasıl Ekilir?, Börülce Fidanı, Börülce Yetiştiriciliği, Börülce Yetiştirme, Börülce Yetiştirme Teknikleri, Börülce Tohumu, Börülce Tohumu Ekimi, Yumurta Kutusu Değerlendirme, Fide Dikimi, Fide Dikiminde Kullanılan Saksı

3 yorum:

Mehmet Vuran dedi ki...

Merhaba, gayet başarılı bir çimlendirme olmuş. Tebrikler... Sorunsuz bir şekilde de toprağa nakledebilirseniz tamamdır.

necla dedi ki...

süper bir olay bu bayıldım valla bende deniycem acaba şimdi eksem zamanımı

Neşetuana dedi ki...

Mehmet Bey; bu hafta içerisinde toprağa ekeceğim, umarım dediğiniz gibi sorunsuz olur.

Necla; ekebiirsiniz, zamanı tabii:)

muhasebe programları - indir - ilan ver