14 Mayıs 2011 Cumartesi

Avakado Nasıl Yetiştirilir?

   

meyve30


Tadına hiç bakmadığım,  avakado'dan annem 2 tane alıp eve gelince, kabuğunu soydum ve ağacını (fidanını) yetiştirmeye karar verdim.

                                         
avakado                                       

Avakado'nun değişik bir büyüme tarzı var. Diğer meyve-sebzeler gibi çekirdeğini direk toprağa dikmiyorsunuz. (ılıman iklimlerde toprak dikimi de yapanlar varmış.)Kök kısmı suya gelecek şekilde, bir bardağa yerleştirdiğiniz zaman yaklaşık olarak 3-4 ay sonra ortasından filiz vererek, yapraklanmaya başlıyor. Tıpkı su laleleri gibi.

Filiz verdikten sonra toprağa dikilebiliyor.

Evde ağız kısmı dar bir vazo bulamadığım için kürdan yardımı ile avakado çekirdeklerini, su içerisine düzenli bir şekilde yerleştirdim.

Sabırla çıkacak yapraklarını bekliyorum..Avakado Nasıl Yetiştirilir?, Avakado Nasıl Yetişir?, Avakado Nasıl Dikilir?, Çekirdekten Avakado Fidesi Yetiştirme, Avakado

8 yorum:

thares dedi ki...

Bende çimlenecek fizlizlenecek mi? diye heyacanla bekleyeceğim.

Adsız dedi ki...

MERHABALAR ,
BEN AVOKADO CEKİRDEĞİNİ YEDİKTEN SONRA DİREK TOPRAĞA GÖMDÜM YAKLAŞIK BİR YIL OLACAK , 30 CM KADAR BÜYÜDÜ :)
SUDA BEKLTMEDİM .SADECE CIKIP CIKMAYACAĞINI MERAK EDİYORDUM .
MEYVE VERİR Mİ ?

PANDORA ..

Neşetuana dedi ki...

Pandora; meyve verecektir, ama daha büyümesi gerekiyor :)

Adsız dedi ki...

Merhaba
İstanbul'da evimin bahçesinde yetiştirdiğim avokado ağacım 12 metre oldu...12 yaşında ağacım,yaklaşık yılda 1 metre uzuyor boyu...bunun dışında 50 den fazla boyları en kısası 75 cm ile 2,5 metre arasında fidanlarım var ve en az 15 tanede patlamak üzere çekirdeklerim...En önemlisi de bilmiyorum Türkiye' de kaç kişide var? 3 adet siyah avokado fidanlarım var...12 metre olan ağacımı görsel olarak seyretmek ve gölgesinde oturmak eşsiz bir mutluluk ancak;meyve verme problemimi yurt dışından kısa bir süre sonra gelecek olan meyve veren fide aşısı ile aşacağım sanırım...Fuerte,Bacon,Hass,Zutano,Ettinger,Pinkerton,Wurtz,Topa Topa,Mexicola,Duke,Persea Nubigena cinslerim mevcut,sdece Türkiye'deki avokadoları değil,çeşitli ülkelerden de çekirdekler topluyorum,Türkiye'nin oldukça geç keşfettiği Doğa Harikası bir ürün,herşeyi ile çok faydalı ve lezzetli,hergün avokadoyu hangi yemek ile nasıl kullanabilirim araştırması içindeyim,avokado yu yetiştirmeye çalışan tüm arkadaşları kutluyorum...toprak o kadar olağan üstü bir madde ki;kürdanlarla su içinde aylarca beklemeniz gerekmiyor,kaliteli bulduğunuz toprağa özellikle iyi su geçiren toprak olmalı 10 cm derinliğe fazla itina etmeden elinizle bastırıp bırakın ve toprağın nem oranını dengede tutun yeterli...Avokado tutkunlarına sevgiler!
Sumru

Sezin dedi ki...

Merhaba,
Bende tam bir avakado aşığıyım. Onlarca çekirdek biriktirdim gün gelir dikerim diye. Ancak sizin çimlendirdiğiniz taze bir çekirdek gibi geldi bana. Benim çekirdeklerden çıkar mı yoksa taze alıp o çekirdeklerden mi dikmeliyim acaba. Bir de çekirdeğin çevresindeki kabuğunu soydunuz mu yoksa direk olarak meyvanın içinden çıktığı gibi kürdan batırarak mı yerleştirdiniz bardağın üzerine. Bende en kısa zamanda denicem. Paylaşım için teşekkğr ederim. Süpeerr!

Neşetuana dedi ki...

Sezin; evet, benim ki tazeydi sert kabuğunu çıkararak kürdan yardımı ile su içinde köklendirdim. Size de başarılar :)

Adsız dedi ki...

neşe hanım merhaba nasılsınız.biz de bahçemizde 4 yıldır yetişen bir avakado ağacı var 4 metre boyu var.geçenlerde televizyonda bir program izliyordum.mersin-anamur da avakado yetiştiriciliği yapıyorlarmış.2 yaşından sonra meyve veriyormuş.yorumunuzda meyve sorununuzu yurt dışından gelen meyve veren fide aşısı ile açacağım dedmişsiniz.ne oldu meyve alabildiniz mi.biz de meyve almak istiyoruz.eğer işe yarıyorsa meyve veren fide aşısı nı nasıl elde edebiliriz.çok teşekkürler.iyi günler.avakado ağacınızın gölgesinde nice eğlenceli günler dilerim.size mailde yazdım.teşekkürler

Lajja'nın Tarifleri dedi ki...

Merhaba, bende avokado cekirdeklerimi fidan haline getirdim ve saksıya diktim. Fakat yaprakların ucundan kararmaya baslıyor. Sulama hayası mı yağıyorum acaba.? Nasıl sulamalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim

muhasebe programları - indir - ilan ver