30 Mayıs 2011 Pazartesi

Antalya Eczacılar Odası Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bahçesi

                     seytanelmasi

Şehir içerisinde peyzaj çalışmalarında tıbbi ve aromatik bitkilerin yer alması kulağa hş geliyor değil mi? Kulağa hoş geldiği kadar göz zevkimize de hitap ediyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Eczacılar Odası birleşerek, en büyük hayalimi gerçekleştirmişler. Şehir içerisinde, Yavuz Özcan Parkında yapılan bahçe 700 metrekare içerisinde 115 adet tıbbi ve aromatik bitki bulunuyor.Her bitkinin yanında isminin yer aldığı bir açıklama pankartı yer alıyor.
Bahçenin planı Eski belediye başkanı Sn. Menderes TÜREL zamanında yapıldı, yani plan ve düşünce onlara ait. Ve yeni belediye başkanı Prof. Dr. Mustafa AKAYDIN 'da bir tıp adamı olarak projeyi beğendi ve devam etmesini sağladı.
                   papatya


                     ekinezya

Bahçenin içerisinde soğuk algınlığında, yılan sokmalarında, öksürüklü hastalıklarda, boğaz ve baş ağrılarında ve gripten kurtulmak için  tıbbi bitki olarak kullanılan EKİNAZYA  çiçekleri de yer alıyor. Ekinezya halk arasında, kirpi otu olarak da biliniyor.


                     ekinezya2


                   antalyacilek

Bahçede osmanlı çileği de var. İncelediğim kadarı ile çileklerde kimyasal gübre ya da azot takviyesi uygulanmış benim Evde yetiştirdiğim doğal yapraklı, sağlıklı çilek fidelerine; benzemiyorlar.

Bahçe içerisinde yetiştirilen 115 bitkiden en çok aklımda kalanlar; dağ papatyası, ekinezya, osmanlı çileği, kudret elması, şeytan elması, mis gibi kokan 3 kekik çeşidi.. Bahçede bulunan bitkilerin tamamı ilaç yapımında kullanılan bitkilerden.

Görmek isteyip bulamadığım bitki ise; minyatür portakaldı. (Antalya'nn simgesi portakal olduğu için.)

Antalya'ya geldiğiniz zaman bitki bahçesini ziyaret etmeyi sakın unutmayın. Yoksa çok şey kaçırmış olursunuz.

Ziyaret etmek isteyenler için yol tarifi; Güllük postanesine giden dolmuş/otobüslerle gidebilirsiniz. Postanenin önünde inin dümdüz yürüyün karşınızda bitki bahçesi.
Aracınız ile geliyorsanız, navigasyon cihazınız var ise, 'güllük postanesini' varış noktası seçin.
Yolu bulabilmek kolay, tabelelar zaten sizi yönlendiriyor.

Bitkiler özel ilgi alanım olduğu için, ben çok beğendim. Hatta hepsinden birer fide almamak için zor tuttum kendimi, hani bir görevli falan bulsam yüzsüzlük yapıp ekmek için birer dal isterdim. :) Bahçenin yetkilileri burdan duysun sesimi lütfen; aklım ekinezyalarda kaldı. ^_^

İnşallah diğer belediyelerde böyle güzel bahçe çalışmaları yaparlar. Beğendim, Sizlerle de paylaştım.

Antalya Eczacılar Odası Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bahçesi, AntalyaTıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bahçesi, Antalya Eczacılar Odası Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bahçesi Yol Tarifi, Antalya Eczacılar Odası Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bahçesi Nerede?, Antalya Eczacılar Odası Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bahçesine Nasıl Giderim?

1 yorum:

Adsız dedi ki...

burası artık bir bitki yetiştiriciliği bloguna göndü daha farklı konulara daha fazla değinin blogunuzda

muhasebe programları - indir - ilan ver