7 Nisan 2011 Perşembe

Tavuk Yumutasının Rengini Nasıl Anlarız?Tavuk yumurtalarının bazıları beyaz bazıları kahverengi, bazıları da açık kahverengi bir renkte oluyor. Hangi tavuğun ne renk yumurta vereceğini önceden bilmek için, tavuğun kulak memesini incelemek gerekir. Eğer yumurtlayan tavuğun kulak memesi beyaz ise yumurtası da beyaz, eğer kulak memesi kahverengi ise yumurtası da kahverengi olacaktır.

Yumurtanın iç renginin belirlenmesinde de tavuğun yediği besinlerin büyük önemi var. Protein  ağırlıklı beslenen tavukların yumurta sarıları daha koyu ve lezzetli olur. Öte yandan çoğunlukla mısır yiyen tavukların yumurta sarılarının beyazına yakın bir renk olduğu gözlemlenmiştir.

Yumurta üreticileri sarısı beyaza yakın bir renkte olan yumurtaları, kozmetik sanayiye satıyorlar.

Hasta tavukların bazılarının yumurta renklerinin yeşile yakın bir beyaz renk olduğu da gözlemlenmiştir.

Bildiğim ve uyguladığım kadarı ile civcivler de tavuk yumurtasının pişmişini büyük bir iştahla yiyorlar. Civcivlere yedireceğiniz zeytinyağlı kızarmış bir yumurta büyümelerini hızlandırabilir. İçerisindeki kalsiyumda civcivleri hastalıktan korur.

Besin değeri açısında beyaz ve kahverengi yumurtalar arasında hiç bir farklılık yoktur. Akdeniz gibi sıcak iklimlere sahip bölgelerde tavuk yumurtalarının daha açık renkli olduğu, karasal iklime sahip bölgelerde daha koyu renkli olduğu gözlemlenmiştir.

Tavuk Yumutasının Rengini Nasıl Anlarız?, Neden Bazı Tavuk Yumurtaları Beyaz Olurken Bazıları Kahverengi Olur?, Tavuk Yumurtası Renkleri Neye Göre Belirlenir?

2 yorum:

Eva dedi ki...

Ay cok guzel bir bilgi, canim, tesekkur ederim:D <3

zeynep dedi ki...

Yıllardır alışveriş yaptığım yumurtacım hep derki: Tavuk renkli kabuklu yumurta yapmak için daha çok enerji harcar ve vitamin değeri düşer yumurtanın, beyazda ise bütün vitaminlerin yumurtanın içinde kaldığıdır.
Yumurtayı kendisi beğenmezse satışa da getirmez o kadar hassas ve uzmandır keşke herkes böyle olabilse:))
Çok güzel bilgiler paylaşmışsınız teşekkürler..

muhasebe programları - indir - ilan ver