18 Nisan 2011 Pazartesi

Cülus Bahşişi

               cülus
                                                              (Osmanlı akçeleri)

Cülus, Osmanlı Devletinde  padişah tahta çıkınca yapılan törenin adıdır. Padişah tahta çıkarken, törende halka bir bahşiş dağıtır bunun adı cülus bahşişidir.

Padişahın tahta çıkması üzerine dağıttığı bahşiştir.İki türlüdür, biri, belli ve kanunda belirtildiği gibi, bir defaya mahsus olarak verilir, diğeri ise, askerlerin ulûfelerine zam suretiyle verilmiş olurdu. Tahta çıkan her padişahın; "Kullarımın bahşiş ve terakkîleri makbulümdür, verilsin" suretinde bir belgeyi onaylaması gerekiyordu.Sultanahmet'te I. Abdülhamid'in taç giyme töreni

Osmanlı tarihinde ilk defa cülus bahşişi, 1389 tarihinde Kosova'da padişah seçilen Yıldırım Bayezid tarafından kapıkullarına verilmiş ve bu usul, I. Abdülhamid'in cülusuna kadar devam etmiştir.

Cülûs bahşişi verilmesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından kanun hâline getirilmiş, Yavuz Sultan Selim de cülûs bahşişinde ödenecek paraları tespit etmiştir.

İlk zamanlarda padişahların tahta çıkış şerefine verdiği bir hediye şeklinde olan cülus bahşişi, sonraları bu halinden çıkmış, başıbozuk askerler bu bahşiş uğruna ihtilal yapmışlardır.

Culus Bahşişi, Cülus Nedir?, Culus Bahşişini Kim Verir?, Cülus Töreni, Cülus Bahşişi Neden Verilirdi?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver