28 Nisan 2011 Perşembe

Civcivin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

7

Geçtiğimiz haftalarda civciv aldığımızı yazmıştım. 3 haftalık oldular. Bu fotoğraftaki gibi değiller, artık şirin de değiller çünkü kartlaştılar, büyüdüler, Yumuşak tüylerinin yerini çok şükür sert kanatlar almaya başladı. :) Bu arada aldığımız günden beri hepimizin horoz diye sevdiği civcivlerden birisi gerçekten horoz çıktı. Diğerine göre daha hiperaktif, toprağı eşelemeyi yemeğini yuvasına dökmeyi çok seviyor.

Yuvasına yem koyduğuz zaman hemne ayaklarıyla yemin içine girip eşeleye eşeleye dışarı fırlatıyor, beni sinr ediyor. :) Büyüyünce bizi gagalayacağından hiç şüphem yok.

Bu arada civcivlerin cinsiyetini nasıl ayırdebiliriz? konusuna gelince; halk arasında uygulanan basit yöntemler var. Örneğin kalın bacaklı bir civcivin horoz, ince olanın dişi olduğu söylenir.

Civciv üretimini profesyonel olarak yapan tavuk çiftliklerinde 'sensör' adı verilen görevliler vardır, onlar yeni doğan civcivlerin kloaka (anüs) bölgesine bakarak cinsiyetlerini anlarlar. Tabii bu bir uzmanlık alanıdır ve bilgi gerektirir.

                            

Bizim civcivimizin horoz olduğunu tahmin etmemiz bilimsel bir yöntem değildi. Videoda yapılan cinsiyet ayrımı gibi biz de kanatlarını inceleyerek civcivlerimizi dişi ve erkek diye ayırdık.Civcivin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?, Civcivin Cinsiyetini Nasıl Anlarız?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver