18 Nisan 2011 Pazartesi

Bu Böceğin Adı Nedir?

                     b1

Bahçede kırkayak böceklerine benzeyen bu böcekleri gördüm, renkleri yeşil, siyah, sarı  gibi. Sanki ipek böceğine benziyorlar. Bahçe için bir zararları var mı bilmiyorum. Ama bahçede kalmak yerine apartmana çatıya doğru tırmanmayı tercih ediyorlar. Bildiğim kadarı ile kırkayaklar evlerin çatı katlarına tırmanarak boş borulara yuva yapıp oradan da banyo, tuvalet ve mutfaklara girerler. Yakalayıp öldürmek kolay da öldürmek de istemiyorum, tabiatın dengesini bozmamak gerek..

                                   b2


Şimdilik toplayıp dışarıya atıyorum.

Kırkayak mı yoksa başka bir canlı mı sizce nedir bunlar?


Bu Böceğin Adı Nedir?, Kırkayak, Yeşil Kırkayak, Kırkayaklar Neden Apartmana Tırmanır?

3 yorum:

Newbahar dedi ki...

Çocukken bahçemizde tamda bu mevsimde çok olurdu bunlardan. Hatta değince kaşındırırdı da sanırım. Bir iki haftaya kalmaz geçiyor, kalmıyorlar. (umarım)

Adsız dedi ki...

Merhaba...
Bu bocegin adini bilmiyorum ama bi donem bahce katinda oturdugumuz icin ordan taniyorum kendilerini. Bu donemlerde apartmana akin eder evlerimize kadar girerlerdi. zararsiz kendi halinde tirtillar bir sure sonra koza yapip kelebek oluyorlar. Bir keresinde yatakodamin duvarinin tam kenar kizminda bir sure oylece biraktim ne olacak diye kendini oraya sabitliyor ve orada kozalak seklinde bir sure yasiyor sonra ici bos bir sey kaliyor. Kelebek oldugunu gormedim ama sanirim kelebek olup uctu gitti. Kozasi evde kaldi :))

thares dedi ki...

Gelişimini tamamlamış tırtıl. bunlar genellikle bitki yaprakları ile beslenirler halk arasında ağ diye tanınırlar bazıları insan vücuduna değince deriyi kabartır ve aşırı kaşınma yaparlar gelişimleri sonunda koza yapmak için sakin kuru kanatlılardan uzak bir köşeye çekililer.

muhasebe programları - indir - ilan ver