29 Mart 2011 Salı

Saksıda Soğan Ve Patlıcan Yetiştirme


Manavdan aldığım soğanların tadı bozuldu, pazardan aldıklarım daha güzel ama sebze-meyve pazarının da iki bölümü var. Bir bölümünde manav ürünleri satılıyor, diğer bölümü köylülere ayrılmış, köyünde ev bahçesinde ne yetiştirmişe onu getirip satıyor. Diğer satıcıların sebzeleri gibi gösterişli ve iri değiller ama hem tad bakımından hem de sağlık açısından daha kaliteli oldukları kesin, tecrube ile sabittir.

Soğanların tadı kalmayınca bu yıl yine balkonda sebze yetiştirmeye giriştim. Kıskacık soğanlardan ektiğim soğanlar hızla büyüyor, yemeklere katmak istediğimde saksıdan koparıyorum, bunları da geçen hafta gelişi güzel  ekmiştim, soğan sık dikilmeyi sevmez ama bunlar yerini sevdi ve hızlı yeşil dallarını uzatmaya başladılar, tohum vermelerini istiyorum..

Bu arada toprağa bir miktar organik gübre karıştırdım. Fiyatına gelince; Organik gübrenin 5 kilosunu 9 tl ye aldım. Ağır koktuğunu duymuştum ama hayvan gübresi gibi değil, bitkileri yakmadan besliyor, ayrıca haftada bir yumurta kaynayılan su ike suluyorum. 2 haftada 1 defa da yumurta kbuklarını kum gibi ezerek topraklarına karıştırıyorum, kabuklardaki kalsiyum yeşil yapraklarını güçlendiriyor. Bir de fotoğrafta kalpli alanda yer alan küçük yaprak patlıcan fidesi.. Orada nasıl yetişir bilmiyorum, daha önce saksıda patlıcan denememiştim, ama ekenleri görünce ben de denemek istedim.

Pazar günü bahçe düzenledik, biber, bamya, domates, marul, nane, maydanoz.. daha adı aklıma gelmeyen bir sürü tohum ve fide ektik, ama ben öyle dalmışım ki fotoğraflamayı bile unuttum. Diğer hafta fotoğrafları da eklerim.

Bu arada kocaman 2 tane sarmaşık gül aldım. Hedefim yukarıdaki resim.. Daha sadece dallardan ibaret olan gülüm fotoğraftaki gibi kapıya sarılır umarım.. Bu kapıyı ve gülleri çok sevdim.. En azından dallarından koparılmadan 'yaşayarak' güzel bir görüntü sağlıyorlar.


Geçen hafta pazarda annem biber fidanı alırken satıcı  teyze bana da 'kadife çiçeği' fidanı hediye etti. Saksıya ektim, minik bir çiçek verdi. Yaprakları bile çok güzel kokuyor. Ama nedense bu çiçeği pek seven yok. Niye ki?

Bu arada lale arıyorum ama hiç biryerde bulamıyorum, internette de yalnızca soğanları satılıyor, çiçekli olanları yok. Haftaya da Koçtaş'a bakmak lazım.. Çok çalışmam gerekiyor çok.. :)


Saksıda Soğan Ve Patlıcan Yetiştirme, Saksıda Yeşil Soğan Yetiştirme, Saksıda Sebze Yetiştirme

1 yorum:

Ayşe SEVEN dedi ki...

Gürcüler bu çiçeğe zaprana der, her gürcü evinin önünde mutlaka vardır. Saplarından ipe dizilir kurutulur ve yemeklerin içine gerekli miktarda katılır. Aromasının yanısıra antiseptik özelliği vardır. Ayrıca sakızın beyaz olduğu, tip tipin tek sakız olduğu dönemlerde, bu çiçekle sakzı çiğnendiğinde, sarı bir sakızınız olur Yazan:Çöneburi Ayşe

muhasebe programları - indir - ilan ver