14 Mart 2011 Pazartesi

Saç Dökülmesini Önlemek

                      SAC


Saç dökülmesi, stres, vitamin eksikliği, beslenme şekilleri, genetik özellikler ve yaşadığınız coğrafi bölgenin iklimine göreoluşabiliyor. Uzmanlar günde 80 ile 100 tel arası saç dökülmesinin normal olduğunu söylüyorlar, eğer saçınız uzun ve kalın telli ise günde 100 tel saçınızın dökülmesi aklınıza 'acaba bir hastalığım mı var?' sorusunu getirecektir. Saçı çok uzun birisi olarak bu konuda bir kaç yorum yapabilirim sanırım. :)


Saçlarınızı hiçbir zaman ıslak bırakmayın, banyodan sonra havluyla hafif nemli kalıncaya kadar kuruladıktan sonra fön makinası ile kurulayın. Kendi kendine kurumaya bırakılan saç, baş ağrısı yapar, saçları kurutur ve döker.

Piyasada bulunan bir çok şampuan, bizlere çeşitli vaadlerde bulunur. Güvendiğimiz ünlülerle, görselliği güvenilir reklamlar hazırlarlar. Halbuki çok iyi görünen bazı şampuanlar içerdiği maddelerden dolayı saçı kepeklendirir ve kırar. Örneğin panten şampuan. Kokusu çok güzel ama saçı yağlandırıyor. Ben Elidor'un Thomos Town imzalı sarı kutucuklu Elidor şampuanını ve saç kremini kullanıyorum. Saçı yağlandırmıyor ve kolay taranmasını sağlıyor.

Saçlarınıza en az 2 haftada bir bakım uygulaması yapmalısınız. Tatlı badem yağı veya karışık yağları tercih edebilirsiniz. Ben HC'yi tercih ediyorum.

Kuaförde saç boyatmayı, fön çektirmeyi sağlıklı bulmuyorum. Eğer bu işlemleri kendiniz yapamıyorsanız,  taraklarınızı da çantanızda götürerek, başkalarının saçlarına da değen tarakların fön işleminde kullanılmasını engelleyebilirsiniz. Ne kadar dezenfekte edilirse edilsin, kuaför taraktarında bakteriler bulunuyor.

Ve en önemlisi çok kaynar su ile saçlarınızı yıkamayın, kaynar su saç tellerinizi kırar ve cansızlaştırır.

Saç uzama sıklığınıza göre düzenli olarak 4 yada 5 hafta bir saç uçlarınızı kestirirseniz, saçınız kalınlaşır ve dökülmesi azalır.

Eğer 1 günde 1 avuçtan fazla saç dökülmesi oluyorsa, mutlaka bir doktora başvurmalısınız..

Saç Dökülmesini Önlemek, Saç Dökülmesinin Nedenleri, Saç Dökülmesinin Çözümleri, Saç Dökülmesinin Önlenmesi

4 yorum:

hayalci dedi ki...

Aynı hataları bende yaptım zamanında,bide dengesiz beslenme derrken avuç avuç döküldü gür saçlarım.Şimdi ne yapıcağımı şaşırdım valla.Ama neyseki biraz toparladı son bir ayda :)

cukulata.alba dedi ki...

Pantene i uc dort yıldır duzenlı olarak kullanıyorum ne sacımı kırdı ne de kepek yaptı

KOVA KADINIYIM BEN dedi ki...

hcden memnunmusun.
ben de boyle bir urun almak istiyorum dokulme problemım var da.

Neşetuana dedi ki...

Kova Kadınıyım Ben; Hc'den memnundum ama uygulaması zahmetli biraz. gece saça sürüp sabah yıkanınca etkisi güzel oluyor. saç tellerini kalınlaştırıyor ve canlılaştırıyor.

muhasebe programları - indir - ilan ver