6 Mart 2011 Pazar

Parmakları Koptu Eli Karnına Dikildi


Haberlerde de görmüşsünüzdür, inşaat işçisi 24 yaşındaki Ali Gürbüz'ün parmakları gönyeleme makinasın kapılıp kopuyor, Yerine dikilen parmaklarından baş parmağı tamamen, işaret parmağının da ucu, dokusunda çürüme olduğu için işlevini yitiriyor. Diğer iki parmağı da daha çabuk iyileşmesi için geçici olarak karnına, deri altına paketleme yöntemiyle ameliyatla yerleştirildi.


Burada önemli olan ve siteme konuyu taşımamın 2 sebebi var.
Birincisi; Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Tabiplerini tebrik etmek.
İkincisi; Sigortasız işçi çalıştıran işvereni ya da işverenleri ifşa etmek.

Türkiyede binlerce vasıfsız hatta vasıflı işçi sigortasız olarak çalıştırılıyor. İlgililer isterse bunları kolay bir şekilde tespit edebilirler ama kimsenin işine gelmiyor! Sonuç olarak, gariban insanlar üç kuruşa sigortasız çalıştırılırken, onun patronu işçinin sigorta parası ile zevk sefa içinde yaşıyor, kul hakkı yiyerek.. Zehir zıkkım olsun. :DPeki sigortasız işçi çalıştıran yerleri nereye şikayet edebiliriz?170 numaralı telefon hattından sigortasız işçi çalıştıran kişileri/kurumları şikayet edebilirsiniz. 15 iş günü içerisinde şikayetiniz sonuçlanıyor.

Belirtmekte fayda var; Sgk kanununda işveren işe başlağı gün işçinin sigortasını yapmak zorundadır, sgk kanunun da deneme süresi diye bir şey kesinlikle yoktur.

Parmakları Koptu Eli Karnına Dikildi, Sigortasız İşçi Çalıştıranları Nereye Şikayet Etmeli?,

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Tebrik ederim arkadaşım güzel bir konuya değinmişsin..ben dahil, birçok kişi 170 numaralı telefonun varlığını yeni öğrenmiştir..teşekkürler..

Adsız dedi ki...

Merhaba Neşe, yazını ilgiyle okudum ama maalesef istediğin kadar şikayet et, (hatta ben kendim dava açtım) sonuç alınmıyor. 3 yıldır mahkeme mahkeme geziyorum. devlet önce kabul ediyor sonra şahit istiyor. mahkemem 3 yıldır sonuçlanamadı..adamlar Ssk'sız çalıştırdıklarını kabul ettikleri halde devlet saçma sapan prosedürler yüzünden davamı sonuca bağlamıyor.
Sevgilerimle..

gülperi

muhasebe programları - indir - ilan ver