19 Mart 2011 Cumartesi

Hürrem Sultan Büyücü müydü?Osmanlı Devletinin 10. Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın,  resmi nikah kıydığı eşi Hürrem Sultan, tarih kitaplarına konu olan en önemli hatta tek padişah eşidir.

Kanuni, Babası Yavuz Sultan Selim tahtta iken Manisa valisi olarak görev yapıyordu, burada arnavut göçmeni olan Mahidevran ile tanıştı ve nikahlandı. Kanuni Mahidevran Sultan'a büyük bir aşk ile bağlıydı. Kanuni manisa valisi iken, Mahidevran kısa bir zaman sonra gebe kaldı ve Kanuni'nin (yaşayan) ilk erkek çocuğunu dünyaya getirdi.

Yavuz Sultan Selim vefat edince, Kanuni çocukluğundan beri arkadaş olduğu (köle pazarından aldığı) devşirme  ibrahim (pargalı) ile beraber   Topkapı sarayına geldi ve tahta çıktı. Rutenyalı bir köle olarak osmanlı sarayına giren roxalanne kısa zamanda padişahın gözdesi olmuştu. Kanuni, Roxanne'ye Hürrem ismini koydu. Sultan Süleyman tahta çıkınca Mahidevran sultan çocuklarını da alarak istanbul'a geldi. Tarih kaynaklarında  'çocuklarını' olarak belirtilir, bundan anlaşıldığı üzere, Mahidevran sultan saraya geldiğinde 2, çocuğuna gebeydi, ancak talihsiz bir olayla bebeğini düşürdü.

Bazı dizilere konu olduğu üzere, Mahidevran Sultan Hürrem'e karşı bir şiddet uygulamış değildir, Aksine tarih kaynakları Hürrem'in mahdevran sultan'ı devamlı kıskandığını, kötülemeye çalıştığını anlatır. Çünkü Mahidevran Sultan'a kanuni büyük değer vermekteydi.

Diğer yandan Kanuni'nin sadrazamı ve en güvendiği adamı Pargalı İbrahim Mahidevran Sultan'ı ağabey'i gibi koruyordu. Pargalı İbrahim, Kanuni'nin kızkardeşi Hatice Sultan ile evlenince sarayda daha da güçlenmişti.

Mahidevran, ağırbaşlılığı ile sevilen ve korunan bir hasekiydi. 1524 de Hürrem ilk çocuğu olan şehzade mehmet'i dünyaya getirdi. Şehzade mehmetden sonra Mihrimah 'ı doğurdu. Kanuni bu süreler içerisinde anlatıldığı gibi Hürrem'e karşı büyük bir aşk beslemiyordu.

Hürrem'in kanuniyi tabiri caiz ise, avucunun içine alma dönemleri Ayşe Hafza Sultan'ın (Valide Sultan) ölümü ile başlıyor. Valide Sultan'ın ölümünden sonra amasya'ya vali tayin edilen  şehzade mustafa ile beraber Mahidevran Sultan da gelenk olarak oğluyla beraber gidiyor. Bundan sonra Hürrem dönemleri başlıyor.

Batılı kaynaklarda Hürrem Sultan'ın doğduğu Ukrayna'da 1525 den itibaren büyücülerin yoğun yaşadığı anlatılmaktadır. Rivayetlere göre Hürrem Sultan Kanuni'ye büyü yapmıştır. Hürrem'in yaptırdığı büyülerin etkisinde kalan Kanuni Sultan Süleyman, Mahidevran Sultan'dan olan öz oğlunu öldürtür.

Hürrem Sultan'ın yaptırdığı bütün büyülerin nedeni oğlunun  tahta çıkmasını istemesinden kaynaklanıyordu. Bu kadar uğraşmasına rağmen Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 yılında 52 yaşındayken öldü ve oğlunun tahta çıkışını göremedi.  Üstelik Hürrem Sultan'ın ölümünden sonra öz oğulları taht kavgasına girdi ve tahta çıkan Hürrem ve Kanuni'nin Sultan Selim diğer erkek kardeşlerini boğdurtarak öldürdü.

Hürrem Sultan Büyücü müydü?, Hürrem Sultan Kanuni'ye Büyü Yaparak mı Kendisine Aşık Etti?

2 yorum:

Adsız dedi ki...

alnatılanlar kesinlikle mühteşem yüzyıl dizisinden özenilerek yazılmıştır bilgilerin çogu yalnış hürrem suultanı kötülüyorAdsız dedi ki...

Bence olabilir.Hürrem'den beklenir.Ne olsa Ukraynalı.Çoğu Osmanlı padişahların eşleri nedense yabancı oluyor :D

muhasebe programları - indir - ilan ver