23 Mart 2011 Çarşamba

Hürrem Mi Mahidevran Mı?Muhteşem Yüzyıl dizisi ile gündeme gelen, Osmanlı Devleti 10. Padişahı Sultan Süleyman'ın, Eşleri ve hayatı daha çok merak edilmeye başladı.

Dizi ile beraber Hürrem Sultan hakkında az da olsa bilgi edinilmeye başlandı. Yalnız nefret edilen bir karakter oldu. Hani türk sinemasının Erol Taş'ı, Aliye Rona'sı gibi birşey oldu neredeyse.. Sanki kötü kadın müzeyyen.. :) (hepsini rahmetle anıyoruz)

Hürrem mi Mahidevran mı? derseniz, Hürrem hırslarının esiri olmuş, bu yolda herkesi harcamayı göze alan bir  karakter. Bu yüzden hürrem'i sevmiyorum.

'O devirde yaşasaydık biz hangisini olmayı seçerdik?' diye tartışmalar var, öncelikle hiç bir kadın eşinin hayatında başka bir kadın olmasını istemez. Erkek-kadın olarak da ayırmak doğru değil, kazlar bile tek eşlidir, insanlar onlar gibi olmıyorlar mı? :p

'o devirde böyleymiş' diyenler var. Duruma bakılırsa Sultan Süleyman 4 eşliydi. Ama Hürrem'i daha çok sevdiğini belirtiyor. İslam dinini yaymak için savaşan bir padişaha uygun bir durum değil bir eşini diğerlerinden daha çok sevmek.. Bir de aynı anda birden fazla insana nasıl âşık olunabilir? duruma var tabii, karışık meseleler..Dini bilgilerim profesyonel boyutlarda olmadığı için çok yorum yapmak istemiyorum. Ama görüldüğü gibi padişah da olsa o da bir insan ve bir çok hatası var, devlete hükmetmesi bu hatalarının varlığını yok etmiyor.

Mahidevran, Hürrem'e göre  daha masum. Her ne kadar Muhteşem Yüzyıl dizisinde reyting uğruna 'mahidevran'ın hürremi  dövmesi, zehirlemesi, yüzüğünü çalması' konuları işlense de tarih kitaplarında böyle bir bilgiler yer almıyor. Zaten dizi birebir Sultan Süleyman'ın hayatının aynısı değil. 'Esinlenerek senaryosu yazılıyor' diye uyarıyı gösteriyorlar ..

Mahidevran, Hürrem gibi sinsi değil yaptıkları ortada. Sadece aşkı için savaşıyor. Hürrem'in niyeti ise Osmanlı'da önemli bir yer edinmek, tarih boyu bahsedilmek.. Görünüme bakılırsa bunu başardı. Tabii ebedi hayatında, yaptıklarının (pargalının boğularak öldürülmesi, şehzade mustafanın şehid edilmesi vs vs) hesabını nasıl veriyor bilemeyiz :D

Eğer Mahidevran Sultan Mustafa'dan sonra başka bir çocuk dünyaya getirseydi, o da hürrem'in entrikalarına kurban gidecekti. Hürrem'in tek derdi Oğlunu tahta çıkararak, 'valide sultan' olmaktı, halbuki oğlu tahta çıkmadan öldü ve Hürrem Sultan'ın ölümünden sonra oğlu 2. Selim tahta çıktığı ilk gün bütün erkek kardeşlerini boğdurtarak öldürttü. Hürrem de boş hırslarıyla beraber toprak oldu gitti..

İster padişah ol, ister sultan, ister valide sultan Kime kaldı ki bu dünya?  :D

Bu arada dizi açısından eleştirecek olursak, Mahidevran (Nur Aysan) Hürrem'den (Meryem Uzerli) daha güzel. Estetik olarak da Mahidevran ve Sultan Süleyman (Halit...) birbirlerine daha çok yakışıyorlar. Meryem Uzerli her bölümde biraz daha fazla kilo aldığı için kötü görünüyor. Yapımların duruma el atmalatı gerekiyor. Üstelik Hürrem'in konuşamaları da çok kaba, sanki Caroline konuşuyor :D

Mahidevran'ın saf kişiliğinden çıkıp, Hürrem gibi sinsi planlar kurmayı öğrenmesi gerekiyor, aksi halde tarihin acıdığı Mahidevran Sultan, Tarihin ayıpladığı Hürrem Sultan kalacaktır/kalmıştır. Senaristler tarihten esinlenerek yazdıkları senaryoyu biraz tersine çevirseler? Hürrem'in yerinde Mahidevran Sultan olsa? Kanuni onu sevse? Belki de Osmanlı Devletinin gerilemesi 100 daha ertelenirdi, ne dersiniz?

Hürrem Mi Mahidevran Mı?, Muhteşem Yüzyıl Dizisi Yorumları

10 yorum:

sosyetepazarimm.blogspot.com dedi ki...

Yazınızı baştan sona kadar okudum:)
Bazen hırsımızın kurbanı oluyoruz. Genellikle her dizide de hırslı bir kadın muhakkak oluyor. Yaprak dökümünde Ferhunde, Aşkı memnu da Firdevs hanım ve bihter.
Bazen insanların genlerinde hırs oluyor. Bazıları bunu sonradan ediniyor.
Ben de pek hırslı değilimdir. İntikam yemeğini soğuk yiyemem falan:D
Kısacası kuyruk acımı çıkartmak için hırslanıyorum. İntikam yemeğini sıcak sıcak yemek istiyorum. Hele ki beni ellerinle buna yönlendiren bir adet kayınvalidem ve eltim mevcut iken; Hürrem oluveriyorum:D

Neşe Tuana dedi ki...

Selda; Sizin yeterli bir sebebiniz varmış. :)

Mehtap dedi ki...

Ben diziyi izleyemiyorum ama Colin FALCONER adlı yabancı bir yazarın Bir Hürrem masalı adlı kitabını okumuştum.Şehzade Mustafa nın annesinin adı orada Gülbahar olarak geçer.Hürrem içinse kanuniye ve Osmanlı İmparatorluğuna olan nefreti konu ediliyor.Hürrem için kendi öz oğlunu bu uğurda öldürttüğünden bahsediyor kitapta.mesela şehzade beyazıt, şehzade Mustafa dan sonra Osmanlı imparatorluğu için en düzgün karekterli ve o tahta layık olan bir kişiydi.Ama Hürrem Sultan osmanlı imparatorluğunun yok olmasını istediği için Sarhoş, ayyaş olduğu söylenen Selim padişah olsun diye Kanuni Sultan Süleyman'a şehzade Beyazıd senden değil, İbrahimdendir diyerek kendi öz oğlunu da öldürtür kitaba göre.Selim ise Kanuniden değilharem bekçisinden oğludur Hürrem'in.ve kitaptan anladığım kadarıyla Osmanlı imparatorluğunun soyu değişime uğruyor.Ayrıca kitapta Hürrem için tatar olduğu yazılır.Ben bloğumda okuduklarım etiketinde bu kitaptan da bahsetmiştim.Sanırım benim okuduğum ile dizi arasında farklar da var.Biraz fantastik öğeler de içeriyor.Ama yine de kendi mantığımız doğrultusunda o döneme ait fikir sahibi de olabiliyoruz sanki. sevgiler.

sosyetepazarimm.blogspot.com dedi ki...

Teşekkür ederim:D

Adsız dedi ki...

Nese'cim hurrem diyetisyen esliginde kilo veriyormus dizi basladigindan beri yani kilo almiyor surekli.guncel bilgilerini zayif gordum:) kaba cunku o kole olarak gelen dil hakimiyeti olmAyan biri:)
Hirsin sonunu gectim basindayken bile kisiyi ne hale getirir.yine de hurrem icin boyle diyemiyorum tarihciler yazsadA sonra hak olarak falan ustume kalir,sunbul aganin deyimiyle mazallahhhh:)

Mihrimah:p

eslemce dedi ki...

Yorumlamalarınızı tüm yazılarınızda,biraz tebessümle ama hep beğeniyle okuyorum.
Tamda hep takıldığım noktalara değiniyorsun ya.
Evet bende şimdiye akdar okumuş olduğum kitaplarda ve bu dizide de hep Mahidevrana üzüldüm,o hakkı olanı birilerinin hırsları yüzünden kaybediyor.Her kadının tahammül edemeyeceğine tahammül edemiyor normel olarak...
Ve keşke keşke Sultan Süleyman Mahidevranı sevseydi,o şanlı adaletini haremdeki ilişkilerinde de kullanabilseydi...Gerileme dönemi belki 10 yıl geri atardı...
teşekkür ederim,arkadaşım

Adsız dedi ki...

ama tarihte mahidevranın hürremi dövdüğü hakkında bir bilgi yer alıyor bir kitapta okumuştum. o zamanlar ya öldürüceksin ya öleceksin. ne yani sürünmelimiydi diğer cariyeler gibi. mahidevran çok kinci biri.

Adsız dedi ki...

Bende okudum sizler gibi hurremin ve mahidevranin hayatini ve ikiside birer melek degil, mesela mahidevran hurremin suratina tirnaklarini gecirdigi, ve sultan suleymanin o yuzden gözden düstügü.
yani uzun lafin kisasi, insan oglu sinirlerine hakim olmali, siddeti baslatan asla muhaffak olamaz
önce oglunu kaybetti sonra kendi sefalet icinde yasadi, taki selim (hurremin oglu) onu maasa baglayana kadar.

Arkadaslar tarihimiz bu bizim, iyi veya kötü, sahip çikalim :)

yağmur dedi ki...

merhaba
ben aslında hürrem sultanı seviyorum çünkü mahidevran ın o kadarda saf değil bu bir sürü kitapta yazıyor hem birde mahidevranın Hürreme yaptıklarından bazıları gerçek mesela hürremi gerçekten de dövüyor ve zehirliyor ve o bunlara karşılık veriyor.ama tabi ki bu filmde hürrem gerğinden fazla hırlı gösteriliyor.yine de kimse hırsına kapılıp yanlış şeyler yapmamalı.ben hiçbir zaman hırsıma kapılıp öç almayı sevmem.ve inşallah diğer insanlar da böyledir.bana kalırsa sultan süleyman ile hürrem daha çok yakışıyor.yine de bilgilerin için teşekkür ederim :):):)

Adsız dedi ki...

Yazınızı okudum. Bence hiçde sizin dediğiniz gibi değil. Dizide Mahidevran'ın zehirleme olayları falan gerçek olmaya bilir belki ama şu var ki, Şehzade Mustafa ve Mahidevran Şehzade Mehmet'in katililer. Buna belki inanmayacaksınız ama Şehzade Mehmet velihat şehzadeliğe atanınca sancakbeyliğine görev yapmaya gitti.Ve orada bulaşıcı bir hastalık yüzünden öldü.Bunu ise Mahidevran ve Mustafa yaptı.Ben buna inanıyorum.Mahidevran'ın ve Mustafa'nın Şehzade Mehmed'in katili olduğunu aninayır ve biliyorum.Şehzade Mehmet son nefesinde, Nurbanu'ya katillerinin Mahidevran ve Mustafa olduğunu söylemiş ve Nurbanu'da Hürrem Sultan'a bunu söylemiş.Hürrem Sultan o gün Mustafa'yı öldürteceğine yemin etmiş, ve bunu entrikalarıyla başarmışta.Hem, Mahidevranla Mustafa bunu yapmasalar bile ki büyük ihtimalle yaptılar, yinede Hürrem Sultanın Mustafa'yı ortalıklardan kaldırması gerekiyordu.Kaldırmasaydı bu çocuklarının sonu olurdu.Beni anlayabiliyor musunuz ? Lütfen bu yazımı yayınlayın, sizden çok rica ediyorum.

muhasebe programları - indir - ilan ver