3 Mart 2011 Perşembe

Bülent Ersoy'un Hayatı

                                 3

9 Haziran 1952 yılında Erzurum' da Erkek bir çocuk olarak doğdu Bülent Ersoy..

Fahrettin Aslan bir gün onu dinlerken, Müzeyyen Senar'ın 'Bu çocuğu sakın kaçırma, yoksa türk musikisi büyük bir sesi kaybeder' demesi ile Maksim gazinosunun solisti olarak çalışmaya başlar. Gerçek soyadı 'erkoç' tur. Müjdat Gezen 'ersoy' olsun daha yumuşak bir söylemei var der ve soyadı Ersoy olur.


Ve hızla yükselir..

1980 yılında Londra Palladiumda, 1983 yılında Madison Square Garden'de  sahne alan ilk Türk sanatçısı oldu.

8778_3634_14122010_3
Sahneye çıkmaya başlaması ve gelen başarısı ile beraber hızla görüntüsü de değişmeye başladı. 1981 yılında cinsiyet değiştirme operasyonu geçirdi ve kadın oldu. Aynı yıl izmir fuarında seyirciden gelen tezahürata karşılık göğüslerini açtığı için, İzmir Cumhuriyet Savcılığı hakkında soruşturma açtı. 12 Eylül darbesiyle beraber,  sahneye kadın kılığında çıkan bütün erkek sanatçılarla birlikte sahne yasağı aldı.
14 Nisan 1981 de londrada geçirdiği ameliyat ile tamamiyle kadın oldu. Ancak pembe nüfus cüzdanı alması yıllar sonra sahne yasağının kalkması ile Turgut Özal döneminde oldu.

Sahne yasağı aldığı dönemlerde birçok ülkeden vatandaşlık teklifi aldığı halde Türk vatandaşı olarak kalmayı tercih etmiş, gelen teklifleri geri çevirmiştir.
1989 yılında Adana'daki konserinde bir seyirciden gelen, azeri bir şaire ait 'çırpınırdı karadeniz' adlı şarkıyı farklı bir makamda okuduğu için,  kurşunlanmış ve bir böbreğini kaybetmiştir. Yıllar sonra da kendisini vuran kişiyi affetmiştir.

                                            

Bülent Ersoy'un Hayatı, Bülent Ersoy'un Özgeçmiş, Bülent Ersoy'un Hakkında, Bülent Ersoy'un Gençliği

2 yorum:

Adsız dedi ki...

en sevdigim sanatci :-)

Adsız dedi ki...

Bilnmeyen bir ayrıntı :Bülent Ersoy ilk sahne kariyerine, 1970 yılında, Üsküdar Fıstıkağacı'ndaki bir aile gazinosunda o devrin organizatörlerinden Fikret Torun'un düzenlediği TÜRK SANAT MUSİKİSİ -ALTIN SES YARIŞMASI ile başlamıştır..İlk kez bu yarışmada sahneye çıkan Bülent Erkoç(Ersoy) bu yarışmada birinci olmuş ve 1000 lira para ödülünü ve birincilik şiltini kazanmıştır..Bu yarışmada birinci olan Bülent Ersoy, bu gazinoda yarışmayı takiben üç ay as solist olarak ta sahne almıştı...Bilnmeyen bir bilgi bu..Ben bir Üsküdar'lı olarak çok iyi hatırlıyorum bunu..

muhasebe programları - indir - ilan ver