1 Mart 2011 Salı

Akar Böceği - Toz AkarıAkarlar, göz ile görülemeyen çevre koşullarına dayanıklı ve deri döküntüleri ile beslenen sıcak ve nemli ortamlarda kolayca çoğalabilen böceklerdir. Belki haberiniz yok ama her gün bastığınız ev halınızın, koltuklarınızın, yastık, kumaş, yatak üzerlerinde belki de binlerce akar böceği yaşıyor.

Uzmanlara göre, günde 8 saat uyuyan bir insan ömrünün 3'te birini milyarlarca yaratığı içinde barındıran yastık ve yatak üzerinde geçiriyor. Bu böceklerin solunum yolu ile vücuda alınması, kişide alerjik yakınmaların başlamasına neden oluyor.

Akarlar, deri döküntüleri ile besleniyor, tamamiyle evinizden temizlemek kolay değil. Ama birkaç basit yöntem ile azalmasını sağlayabilirsiniz.

Ev içerisinde en çok akar barındıran oda yatak odası..

Mobilya kumaşlarında ve halılarda mümkün olduğunca toz tutmayan, kolay yıkanabilen döşemeleri tercih etmelisiniz.

Evdeki diğer odalar ve yüzeylerdeki tozu elektrikli süpürge ya da ıslak bezlerle düzenli olarak temizleyin.


Elektrikli süpürgelerin çoğu, tahliye havasıyla akar alerjenlerinin odaya dağılmasına neden olur. Bu nedenle temizlik yapılırken hastanın ortamda bulunmamasına dikkat edin.

Halı yıkama makineleri ile halıların temizlenmesi, halıda nem oranını artırır ve akar üremesi için daha uygun şartlar oluşturur. Bu tür malzemelerin kullanılması genellikle önerilmez.

Yatak odasında olduğu gibi, günün önemli bölümünün geçirildiği diğer odalarda da mümkünse halıları kaldırın, sentetik yer döşemelerini tercih edin.

Kumaş yerine sentetik maddelerle kaplı, toz tutma oranı düşük ve kolay temizlenebilir mobilyaları seçin.

Kitaplar ve biblolar en fazla toz toplayan ev eşyaları olduğundan,açık raflar yerine kapaklı kitaplıklarda muhafaza edin.

Akar Böceği, Akar Böcekleri, Toz Akarı, Toz Akarı Alerjisi, Toz Akarı Korunma Yöntemleri, oz Akarı Nedir?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver