14 Şubat 2011 Pazartesi

Sultan Süleyman'ın EşleriOsmanlı Devletinin 10. padişahı Sultan Süleyman'ın eşlerinin sayısı kesin olarak bilinmemektedir. Tarih kitaplarında çocuk doğuran eşlerinin adı yer almaktadır..

Sultan Süleyman'ın çocuklarından yola çıkarsak, 4 eşi vardır.

Birincisi, Gülfem Hatun'dur, Kanuni'nin ilk erkek çocuğu Şehzade Murad' ın annesidir. Şehzade Murad küçük yaşta ölümcül bir hastalıktan hayatını kaybetmiştir.

İkicisi Arnavut kökenli olan, Mahidevran Sultan'dır. Mahidevran Sultan Şehzade Mustafa'nın Annesidir. Kanuniye en büyük aşkı besleyen eşi olarak bilinmektedir.

Üçüncüsü Rutenyalı bir köle olarak saraya giren, hırsıyla kısa zamanda Kanuni'nin gözde carileri arasına girmeyi başaran ve Kanuniye 4 şehzade ve 1 kadın sultan veren Hürrem Sultan' dır. Hürrem Sultan, tarihte bir padişahın resmi nikah kıydığı ilk haseki olarak bilinir. Ortodoks bir rahibin kızıdır.

Hürrem Sultan, Kanuni'nin Mahidevran Sultan'dan olan oğlu Şehzade Mustafa'nın katili olarak bilinir. Pargalı İbrahim'in boğularak öldürülmesini emreden de Hürrem Sultan'dır. Hürrem Sultan, Kanuni'nin aşkından çok makamına sahip olmak istemiştir.

Dördüncü eşi ise, yine saraya köle olarak giren, sarayda müslüman olan, Hürrem Sultan'ın önceleri yakın arkadaşı olarak bilinen  Fül-Dane Gülnihal Sultan'dır. Gülnihal Sultan Şehzade Mahmud'un annesidir. Bu yazının kaynağı nesetuana.com'dur.

Uyarı; Kaynak linki vermeden alıntılamayınız.

Sultan Süleyman'ın Eşleri, Kanuninin Eşleri, Kanuninin Çocukları, Hürrem Sultan'ın Arkadaşı Maria Gülnihal

4 yorum:

Adsız dedi ki...

sultan süleymanın ilk eşi füldane hatundur. şehzade mahmutun annesidir ancak sultan süleyman onları fazla önemsememiştir çünkü oğlu olduğunda henüz bir şehzadedir. ikinci eşi şehzade muradın annesi gülfem hatundur. oğlu ölünce sarayda yaşamıştır. üçüncü eşi çerkez kökenli mahidevran gülbahar sultandır. şehzade mustafanın annesidir. dördüncü ve son eşi sultan süleymana dört oğul bir kız veren rutenyalı(eski moskova) cariye hürrem sultandır. tarihte gülnihal hatun varmıdır bilinmez, ancak sultan süleymanın sadece dört eşi vardır.

Adsız dedi ki...

yorum ve bilgilerinizde kaynak göstermeniz gerekir.Yoksa böyle adsız biri ile ters düşersiniz.Bizimde inancımız kalmaz.Örneğin Mahidevran çerkez mi arnavut mu?Birinci eşi kim?

Adsız dedi ki...

Hurrem sultan çok güzel
P

Adsız dedi ki...

kanuninin ilk eşi gülfem hatundur ve gülfem hatundan bir oğlu vardır bu oğlu hastalık dolayısıyla ölmüştür.ikinci eşi mahidevran gülbahar hatundur şehzade mustafanın annesidir.üçüncü ve resmi nşkahlı eşi hürrem sultandır kanuninin bundan 5 çocuğu vardır.dördüncü eşinin olup olmadığı muammadır

muhasebe programları - indir - ilan ver