18 Şubat 2011 Cuma

Parmak İzi Nasıl Alınır?


Parmaklarımızın son eklemine kadar olan çizgiler, parmak izlerimizi gösterir. Parmak izi, ilk olarak 1864 yılında tespit edilmiş ama bilimsel olarak kullanılmaya yıllar sonra başlanılmıştır.

Küçükken parmağımla ilgili ufak bir operasyon geçirmiştim. Parmak derim tamemiyle değişmişti. Bu durum akıllara parmak izinin değişmiş olabileceğini getiriyor değil mi? Hayır. İnsan derisini altında Papis adı verilen deri izlerinin oluşumunu sağlayan çıkıntılar bulunur. Deri hasara uğrasa bile yeniden oluşmaya başladığında parmak izleri aynı şekilde (aynı izlerle) oluşmunu tamamlar.

Parmak izi konusunda ilk bilimsel çalışma 1880'de başlamıştır. William James ve Henry Faulds adlı iki ingiliz araştırma görevlisi parmak izi alanında makale yazarak, üzerinde çalışmaya başlamışlar. İlk olarak parmak izi alımını pişmiş çömlekleri ve yazı mürekkeblerini kullanarak almışlardır. Günümüzde teknolojik gelişmelerle beraber makine yardımı ile parmak izleri bilgisayar ortamına aktrılarak, saklanılmaktadır.

Peki Adli Olaylarda Parmak İzi Nasıl Alınıyor?

Bir zemin üzerine parmak izini farkedebilmek de uzmanlık gerektirir. Çevreden bulaşan sıvılar, kan, ter gibi doğal maddeler parmak izinin kaybolmasına neden olabilir. Bir parmak izini gözle görülebilir hale getirmek için kullanılan en basit yöntem, şüpheli alana pudra dökmektir. Pudra döküldükten sonra netleşen izler saydam bir banda yapıştırılarak alınır. Pudra dışında kullanılan kimyasal maddelerde mevcuttur.

Türkiyede parmak izi, davalarda kesin delil olarak kabul ediliyor.

Parmak izleri, benzemezlik, tasnif edilebilirlik, kesinlik nedeni ile tercih edilen en önemli kanıttır. Bilim adamlarının araştırmalarına göre dünyada  çift yumurta ikizlerinde %2 oranında parmak izi benzerlikleri tespit edilmiştir.


Parmak İzi Nasıl Alınır?, Parmak İzi Nedir?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver