28 Şubat 2011 Pazartesi

İncir Reçeli


Küçük bir incir ağacımız var, ama maşallah küçük olmasına rağmen  yaz aylarında çok bereketli oluyor. Bizden başka,  yoldan geçen herkesin incirlerin tadına bakıyor olmasına rağmen dallarında yüzlerce incir oluyor. Zaten hafiften olgunlaşmaya başlayınca herkese dağıtıyoruz. Özellikle babam koparmaya çalışan birilerini yakaladığı zaman 'daha olgunlaşmadı, olunca kovayla gelin kopartın' diye bildiri veriyor. :)

Sanırım incir ağacının bu kadar bereketli olması aldığı dualarla oluyor. :)

Toprak, su ve ağaçlar.. Ne büyük kazanç hepsi.. Arada bir sulamak onlarla konuşmak, bakımını yapmak yeterli..

Gelelim incir reçeline. Biz basit usülde yapıyoruz;

İncirlerin kabuğunu soyduktan sonra bakır bir tencerede 15 dakika kaynatıyorum. Su eklemeye gerek yok, kaynama esnasında  incirin suyu çıkıyor zaten.. 15 dakika kaynattıktan sonra incirleri süzgece alıp süzelim, başka bir tencerede 2 su bardağı su, yeterli miktarda şeker ve limon suyunu karıştırıp, kaynamaya alalım. Karışım şerbet kıvamına gelince,  süzdüğümüz incirleri ekleyelim. 5 dakika tencerede kaynattıktan sonra soğumaya bırakalım.

Eğer bakır tencere kullanabilirsiniz tadı daha lezzetli oluyor. Geçen yaz yaptığımız incir reçelleri hâlâ duruyor, Derin dondurucuda bir kaç ay koruyabilirsiniz.

Reçel deyip geçmeyin, ani misafir baskınlarında üzerine  tarçın ve ceviz döküp servis edebiliyorsunuz, hem reçel hem de tatlı. ^_^İncir Reçeli, İncir Reçeli Nasıl Yapılır?, İncir Tatlısı, İncir Tatlısı Nasıl Yapılır?

2 yorum:

♥мұ»p»r«i»n«č»є«ss dedi ki...

bayılırım..Olsada yesek :)))

Mehtap dedi ki...

Çok lezzetli görünüyor.İncirin her türlüsüne bayılıyorum.ellerinize sağlık

muhasebe programları - indir - ilan ver