6 Şubat 2011 Pazar

Hangi Sivrisinek Cinsi İnsanı Isırır?Sivrisinekler yumurtalarını olgunlaştırmak için kana ihtiyaç duyan böceklerdir. Erkek böcekler yumurta bırakmazlar, bu nedenle kana ihtiyaçları yoktur. Ve yalnızca dişi sivrisinekler insanları ısırırlar. Yumurtlama zamanları dışında dişi ya da erkek bireyler bitkilerin ve meyvelerin sularını emerek beslenirler. Şekerli yiyeceklerin nektarlarını emmeyi tercih ederler. Emerek aldıkları sıvılarla uçmak için enerji depolarlar.

Dişi sivrisinek emdiği insan kanını yumurtlama zamanı için saklar. Bir dişi sivrisinek insan derisine iğnesini batırıp kan emerken, aynı zamanda insanın damarlarına az miktarda tükürüğünü salgılar. Damara akıttığı tükürük kan emilişini hızlandırarak dişi sivrisineğe yardım eder. Hani sivrisinek ısırdıktan sonra derimiz kaşınmaya, kızarmaya başlar ya, bunun sebebi deriye iğnesini batırması değil damarlara tükürüğünü akıtmasıdır.

Sivrisinekler kan taşıyan böcekler olduğu için başta sıtma olmak üzere bir çok hastalığa sebebiyet verebilirler.
Ne kadar hastalık yayan bir hayvan olsa da balık, kurbağa, kertenkele, kuş ve yarasa gibi hayvanlar sivrisinek larvası ile beslenmektedir. Yani doğa  her zaman ki gibi bir denge içerisinde.. :)

Hangi Sivrisinek Cinsi İnsanı Isırır?, Hangi Sivrisinek Isırır?, Hangi Sivrisinek Cinsi Isırır?, Hangi Sivrisinek Türü Isırır?, Hangi Sivrisinek İnsanı Isırır Dişi mi Erkek mi?

Hiç yorum yok:

muhasebe programları - indir - ilan ver