17 Şubat 2011 Perşembe

Gülnihal SultanDaha önce Kanuni'nin eşlerini anlatırken, Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Gülnihal'in,  Fül-dane Gülnihal olduğunu- olabileceğini yazmıştım. Çünkü dizideki bazı yan karakterlerin isimlerinde farklılıklar var..

Farklı siteler-forumlarda bu yazım kaynak gösterilmeden-iznim alınmadan yayınlanmış. Bari yazıyı çalıntı yapmadan önce küçük bir araştırma yapsalarmış. En azından insanları yanlış bilgilendirmezlerdi..


Gülnihal Sultan'ın tarih kitaplarında geçen Fül-dane adını Kanuni de koymuş olabilir.

Kanuniye evlad veren 4 hanımı vardır. Tarih kitaplarında yalnızca şehzade doğuran eşlerinin isimleri yer alıyor. Buna göre Kanuni'nin 4 eşi var. Gülfem, Mahidevran Gülbahar, Hürrem ve Fül-dane.

Füldane Sultan,  Muhteşem Yüzyıl dizisindeki 'Gülnihal' karakteri olabilir. Füldane Sultan, Şehzade Mahmud'un annesidir.

Gülfem Sultan; Şehzade Murad'ın annesidir. Murad, Kanuni henüz 16 yaşındayken dünyaya gelmiş ve su çiçeği hastalığından küçük yaşta vefat etmiştir. Kanuni padişah olunca Gülfem Sultan da saraya sığınmıştır.

Mahidevran Sultan; Şehzade Mustafa'nın annesidir. Kanuniye büyük bir aşkla bağlıdır. Hürrem sultan'ın kendine rakip olarak gördüğü tek kişi Mahidevran Gülbahar Sultandır. Sultan Süleyman'ın sağ kolu, Pargalı İbrahim Mahidevran sultan ve Şehzade Mustafa'yı ailesi olarak kabul etmiştir.

Hürrem Sultan; Rutenyalı bir köle olarak saraya giren, hırsıyla kısa zamanda Kanuni'nin gözde carileri arasına girmeyi başaran ve Kanuniye 4 şehzade ve 1 kadın sultan veren Hürrem Sultan' dır. Hürrem Sultan, tarihte bir padişahın resmi nikah kıydığı ilk haseki olarak bilinir. Ortodoks bir rahibin kızıdır.Hürrem Sultan, Kanuni'nin Mahidevran Sultan'dan olan oğlu Şehzade Mustafa'nın katili olarak bilinir. Pargalı İbrahim'in boğularak öldürülmesini emreden de Hürrem Sultan'dır. Hürrem Sultan, Kanuni'nin aşkından çok makamına sahip olmak istemiştir.

Bunu Okumalısınız; Sultan Süleyman'ın Eşleri

Gülnihal Sultan, Gülnihal Sultan Maria, Kanuninin Eşleri

2 yorum:

Unknown dedi ki...

o zaman dizide de Gulnihalin yuzu iyilesecek ve o da sehzade doguracakmi acaba?

beren dedi ki...

ya hürrem sultan en son eşi ondan başkasına bakmıo gösü kör olmus ama hürrem sultan öbür sultanlardan daha güsel
mahidevran sultan o bursaya gelip oğlu mustafanın mezararın yaptırcak tabi hürrem sultanın oğlu selim han maaş bağlatarak yapcak bunları

muhasebe programları - indir - ilan ver