8 Şubat 2011 Salı

Gojane Alışverişim - Yurtdışı Alışveriş Siteleri


Online ayakkabı siteleri hakkında bayanlardan çok fazla mail gelmeye başladı, gelen bütün maillere cevap vermeye çalışıyorum ama detaylı bir açıklama yapsam, herkesi bilgilendirmiş olacağız diye düşündüm. :)

Yabancı alışveriş siteleri hakkında sorular ve cevapları;

Yurtdışı alışveriş sitelerinden alışveriş güvenli midir?

Ben şimdiye kadar bir sorun yaşamadım. Ama bu yaşanmayacağı anlamına gelmez. İnternet üzerinden yaptığınız alışverişlerde belli bir limiti olan kredi kartlarını kullanabilirsiniz.

Ayakkabı numaraları bire bire bir aynı mıdır?

Evet, genel itibari ile aynı 36 numara giyiyorsanız, 36 numarayı seçmelisiniz. Çin sitelerinde bu numara 6 'dır.

Ayakkabıyı değiştirmek istersek, değişim imkanı var mı?

Evet, var ama taşıma ücretini siz karşılıyorsunuz, zaten taşıma ücreti ayakkabı fiyatından fazla. Yani değişim yapmazsanız daha mantıklı olur.

Kargo kaç gün içerisinde geliyor?

Örneğin ben gojane'den ayakkabı aldım. 18 ocakta Ontario'dan pttye teslimi yapılmış. Paketim 24 ocakta Antalya ptt'ye varmış. Yani 1 haftada geliyor ama ptt 2 hafta sonra adresinize teslim edebiliyor, tembeller :)
Benim gibi gidip ptt'den paketinizi almanız gerekiyor. Zaten mail adresinize kargo takip numarası gönderiyorlar.

Kargo ücretler ne kadardır?

30 $ den başlıyor. İlk 15 gramdan sonra her 5 gram için 5 $ taşıma ücreti ekleniyor.

Kargom gümrüğe takılır mı?

Eğer yaptığınız alışveriş 100 $ üzeriyse, gümrükte ticari amaçla aldığınızı düşünerek, el koyabilirler. Ticari amaçla alınan ürünlerin taşıma ücreti ve vergisi vardır.


Ayakkabılar kaliteli mi?

Hepsi çin malı. Ama kalitesiz değiller. Çin'de işgücü ve malzemeler diğer ülkeler gibi,  değerinden fazla ücretlerle satılmıyor. Bu yüzden içiniz rahat olsun. Fiyatlarına göre oldukça kaliteli ayakkabılar. Ama kötü bir süpriz ile karşılaşırmısınız bilemiyorum..


Hangi sitelerden alışveriş yapabilirim?

Online alışveriş Siteleri konusunda anlatmıştım.

Çeşitli alışveriş sitelerinde çin ürünlerini ticari amaçlarla alıp satanlar var.  2006 yılında yurtdışı alışverişleriniz özel günlerde (bayram, yılbaşı, anneler günü vs gibi) gümrüğe takılmadan gelebiliyordu. Hâlâ öyle bir uygulama var mı bilmiyorum.

Bakanlar kurulunun 2009 yılında resmi gazetede yayınlanan kararnamesine göre;

MADDE 45- (1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır.

Muafiyet limitlerinin aşılması halinde eşyanın vergilendirilmesi nasıldır?


Muafiyet yalnızca toplam değeri 150 veya 430 Avro tutarındaki kısma uygulanır. Muafiyet değerlerinin aşılması halinde; her bir sevkiyat ya da 18 ve daha yukarı yaştaki her bir yolcu için kıymeti 1500 Avro’yu geçmeyen eşya için muafiyet miktarına tekabül eden vergi düşüldükten sonra kalan kısma, geldiği ülkeye göre değişen oranda (AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20) tek ve maktu vergi uygulanır.

Yolcu beraberinde getirilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro’yu aşması halinde, söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanır.Gojane Alışverişim, Gojaneden Alışveriş Nasıl Yapılır?, Online Ayakkabı Siteleri, Yurtdışı İnternet Sitelerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?, Yurtdışı Alışveriş Siteleri, Yurtdışı Alışveriş Gümrük, Yurtdışı Alışveriş Gümrük Sınırı,

1 yorum:

Hande dedi ki...

yabancı sitelere girip girip çıkıyorum(alamadan:)) kargo ücretleri çok yüksek geliyor bana:( 3 sene önce keşfettiğim bir site var.HALENS.COM
önceden adı QUELLA idi.ürünler yurtdışından geliyor almanya-isviçre sanırım..sürekli takip ediyorum..bazen çok acayip indirimleri oluyor..mesela sipariş veripte vazgeçenlerin ya da teslim edilmeyen ürünler %70e kadar düşüyor..kargo 5tl ptt kargo..ürün temin edildikçe gönderiyorlar tek kargo fiyatına..
yurtdışından nasip olursa alacak çok şeyim var ama ahh şu shipping:))

muhasebe programları - indir - ilan ver