11 Şubat 2011 Cuma

Fatma'nın Eli KolyesiEski çağlarda dövülen demirin altın suyuna batırılması veya saf gümüş ile yapılan bir kolye vardı; Fatma'nın eli kolyesi..

Bu kolyeyi üzerinde taşıyan kadınların her türlü kötülükten korunacağına inanılır. Araplar arasında 'Hamse Eli Kolyesi' olarak bilinir, Hamse arapçada beş anlamına gelmektedir. Ve bir elin parmak sayısını gösterir. Hindular 'humsaeli', Museviler 'Hamel Eli' veya 'Miryamın Eli' adını vermişlerdir. İslam dininde Fatma'nın eli kolyesi olarak anılmasının nedeni Son peygamber Hz Muhammedin, 'Gözümün Nuru' dediği kızı Hz Fatma'dır. Hz Fatma Alevilerce de ayrı bir değere sahiptir. Hristiyanlar Fatmanın Eli Kolyesini, ' Miryam'ın Eli' (Hz İsa'nın annesi) Meryem olarak adlandırırlar.

Görüyoruz ki kültürel ve dini farklılıklara göre her millet kolyeye kendine has bir isim vermiş. İslam dininde dua haricinde taşıyan bir aksesuarın 'kötülükten korunmayı' engellediğine dair bir bilgi yoktur. Basit bir kolyeye farklı anlamlar yükleyip sadece bunun için alıp takmak doğru değildir.

Rihanna, Sharon Stone, Madonna gibi ünlüler de Hamsa kolyeyi yanlarından ayırmayanlardan...

Aksesuar amaçlı alıp takmak istiyorsanız, oldukça hoş bir kolye elbette yine de bunları da aklınızın bir köşesinde bulundurun lütfen.. :)


Kolyeyi ben de çok beğendim, Almak isteyenler için üzerine nazar duası yazılmış modelleri de var. Bir tane edinilmeli...

Fatma'nın Eli Kolyesi, Fatma'nın Eli, Fatma'nın Eli Kolye, Fatmanın Eli Anlamı, Fatmanın Eli Kolye Altın-Gümüş, Fatmanın Eli Kolye Anlamı

1 yorum:

Unknown dedi ki...

Elindekiler çok güzel aynısını nerden bulabilirim cok istiorum ...

muhasebe programları - indir - ilan ver