3 Şubat 2011 Perşembe

Eskiden Hamilelik Nasıl Anlaşılırdı?Eski Mısırlılarda kadınların gebe olduğu ilkel ve bir o kadar da bilimsel bir yöntem ile belirlenirdi. Papirüslerde yer alan bilgilere göre, hamilelik şüphesi olan bir bayan her gün uyandığında (sabah) biri buğday diğeri arpa dolu iki çuvalı idrarı ile sularmış. Aynı anda hamilelik şüphesi olmayan bir kadında aynı işlemi  yapardı. Hamilelik şüphesi olan kadının idrarı ile suladığı çuvallar,  diğer kadının suladığı çuvallardan önce çimlenirse hamile olduğu kabul edilirdi.

Bu ilginç ya da şaşırılması gereken bir yöntem değil..

Bilimsel yönden ele alırsak, gebe bir kadının idrarı çok miktarda hormon barındırmaktadır. (Günümüzde bitkilerin hızla büyümesini sağlamak için kullanılan hormon ilaçları gibi.)

Konuya artı bir bilgi olarak, eşcinsellik'den  dolayı hormon dengesi bozuk olan bir birey üzerinde de idrar ile arpa çuvalı sulama yöntemi denenseydi, sonuç gebe kadınınkinden farklı olmayacaktır.

Günümüzde yapılan gebelik testlerinde de kadının idrarındaki hormon yoğunluğuna göre pozitif ya da negatif sonuçlar vermektedir. Yani Mısırlıların uyguladığı yöntemin laboratuvar ortamına uygun hale getirilmiş şeklidir.

Dün gece Show Tv ekranlarında yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinde tahminimce hepinizin tüylerini diken diken eden bir sahne vardı; Hürrem Sultan'ın hamileliğin anlaşılması için hekim kadın neredeyse karnının içine kadar elllerini sokmuştu. Bu bir canlandırmaydı ancak Osmanlı Devrinde de kadın gebelikleri,  el ile döl yatağının incelenmesi ile anlaşılırdı, döl yatağının normalden büyük olması gebeliğin göstergesiydi,  ilkel ve ağrılı bir yöntem olsa dahi gebeliğin tespiti bu yolla mümkündü.

Okuduğum bir bilim dergisinde önceleri bana çok ilginç gelen sonraları ise bilimsel olduğunu kavradığımda ilginç değil doğru bir bilgi olduğunu anladığım bir yöntem vardı;

Gebe kadının idrarı, kurbağa sırtındaki lenf kesesi içine enjekte edilir sonra kurbağa kloakasında kurbağa sperminin görülmesi gebeliğin oluştuğunun kesin göstergesi olarak kabul edilirdi.


Dişi tavşanlara enjekte edilen hamile idrarı da tavşanlarda yumurtlamayı sağlardı.


Tarih boyunca; Tavşanlar, Fareler, Kurbağalar ve domuzlar insan gebeliğini bilimsel açıdan yorumlamak için kobay olarak kullanılmışlardır.


Eskiden Hamilelik Nasıl Anlaşılırdı?, Eskiden Hamilelik Testi İçin Kullanılan Hayvan, Eskiden Hamilelik Testi ,

3 yorum:

Yazgüneşi dedi ki...

kurbağa testi ismi de bu noktadan gelme işte :))

Unknown dedi ki...

Çok enteresan yöntemler ama Osmanlıdaki yönteme göre daha insani ve acısız...

cicibebe dedi ki...

evet o neydi öyle yaa resmen benim bi yerlerim acıdı kadın çarşafın altındayken :( keşke kurbagaları arpaları neyin kullansaydılar onlar da :p

muhasebe programları - indir - ilan ver