7 Şubat 2011 Pazartesi

Blogunuza Hakaret İçeren Yorumlar Geliyorsa Ne Yapmalısınız?


Facebook Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım? hakkında yazdığım yazıdan sonra,  gerek web kullanıcıları gerekse site sahiplerinden bir çok mail geldi. Site sahipleri en çok hakaret içerikli yorumlardan şikayet ediyorlar.

Hakaret içerikli yorum yapanlar, özgüveni eksik insanlardır, çünkü söyleyecek ciddi bir ifadesi, hayatta bir duruşu yoktur, onlar gibileri sanal ortamlarda da gerçek ortamlarda da herzaman bulunur bu yüzden sakin olun. Önemli olan kafalarını ezerek, çoğalmalarını engellemektir. :D

Gelen maillere de topluca cevap olabilecek nacizhane yanıtları, araştırmalarım sonucu vereyim.

1- İnternet siteme hakaret içerikli yorum yazanlar var, bunları şikayet edebilir miyim?

Evet, şikayet edebilirsiniz. Bu konuda size faydası olabilecek bir durum var; yorumları daima onayla yayınlayın ve yorum yapıldığında mail adresinize bildirimi gelsin.

2- Nereye şikayet edebilirim?

Savcılığa dilekçe ile başvuru yaparak şikayetinizi yapabilirsiniz. Eğer blogunuz benimki gibi özel yazılımlarla sitenize giren ya da yorum yapan her kullanıcının  Ip numarasını kaydediyorsa,  işiniz daha kolay olacaktır, çünkü savcılığa vereceğiniz şikayet dilekçesine Ip numaralarını da ek olarak bildirmeniz mahkeme süreceni kısaltır. Değilse bile savcılık aracılığı ile blog, site vs sunucusu ile iletişime geçilerek, yorum yapılan saat ve tarih belirlenerek,  Ip adresi dolayısı ile hakaret eden kişinin ev adresi bile savcılığa sunulur.

3- Dava uzun sürer mi?

Hayır. Dava süreci uzun değil çünkü Ip adresi kesin bir delildir.

4- Hakaret içerikli yorum internet cafelerden veya genel ağ interneti kullanılan başka bir yerden yapılmışsa?

Bunun da bir önemi yok, kanun gereği internet kafelerin büyük çoğunluğu gizli kamera ile görüntülenmektedir. Hangi bilgisayardan yorumun yapıldığı bulunur ve gizli kamera görüntülerinden şahıs teşhis edilir.

5- Hakaretler siteme yorum olarak değil de mail adresime sahte bir maille gönderiliyor, Ne yapmalıyım?

O zaman işiniz daha kolay  demektir. Gelen mailin üzerine sağ tık yapıp, 'kaynağı görüntüle' derseniz mailin geldiği Ip adresi, tabiri caiz ise kabak gibi görünür.

Ayrıca gelen mailin ya da yorumun konusuna göre,  psikolojinizi etkileyen bir durum söz konusuysa, tehtit varsa, doktor raporu alarak tazminat talep edebilme hakkınız da doğuyor.

Gelen sorulara elimden geldiğimce cevap vermeye çalıştım. Bu arada Ağabey'im Ağır Ceza Avukatıdır. Ailemizde çok sayıda hukukçu var. Sorularınızı onların bilgilerine dayanarak, memnuniyetle cevaplandırabilirim.

Sanal ortam diyerek geçmeyin, sanal ortam bile olsa yapılan her olumsuz davranışın kanunda bir cezası var. Hakaret içeren yorumlar, site içeriğinizin izniniz dışında alıntılanması, çalınması vs vs gibi durumlarda mutlaka savcılığa başvurun. Hiç bir suçun karşılıksız kalmasına izin vermeyin ve çekinmeyin. Yapacağınız tek şey dilekçe yazmak, dilekçeden sonra siz mahkemeye gitmeseniz bile olay kamu davasına dönüşüyor. Lütfen bunun bilincinin farkında olun.


Hayatta herşeyin bir çözümü vardır, hiç bir şey gizli kalmaz..


Bir internet kullanıcısı olarak da hiç bir sanal platformda, ' nasılsa kim olunduğum bilinmez, bulunmaz'  diye yanlış düşüncelere kapılarak,  size yakışmayan yorumlar yapmayın. Bir gün evinize gelen mahkeme kağıdı ile şaşırıp kalabilirsiniz.

Bu yazıyı kaynak linki göstererek,  blogunuzda yayınlayabilirsiniz. Ne kadar çok blog yazarı/internet kullanıcısı  duysa kârdır..

Blogunuza Hakaret İçeren Yorumlar Geliyorsa Ne Yapmalısınız?, Blog Yazılarınız Çalınıyorsa Ne Yapmalısınız?

3 yorum:

Adsız dedi ki...

cok güzel bir yazi olmus...
ama bloggerde gelen yorumlar kismindan ip gözükmüyor wordpressteki gibi.

yorum geldiginde mail adresime gidiyormu ip ? :S bilmiyordum? yada ben yanlis anladim...

Atolyekedi dedi ki...

Faydalı bilgiler için teşekkürler.

Neşetuana dedi ki...

Son Kraliçe; blogger kendi bünyesinde ıp numaralarını saklıyor, mahkeme vs gibi durumlarda yorumlarla gelen ıp numaraları teslim ediliyor savcılığa..

Atölye Kedi; rica ederim.

muhasebe programları - indir - ilan ver